Warren Buffett patří mezi nejbohatší lidi na světě. V současné době obsazuje čtvrtou příčku těchto úspěšných lidí. Jeho úspěch však nespočívá ve fyzické práci a těžce vydělaných penězích, ale vše dokázal za pomoci investování. Během svého celého života se drží určitých pravidel a podle těch investuje. Proto je při svých aktivitách tolik úspěšný. Dokonce pravidelně přispívá nadacím a v oblasti investic je považován za celosvětově známou legendu.

 O jeho pravidlech investování byla napsána také zajímavá kniha, díky které se může něco přiučit jak úplný nováček ve světě investic, tak i pokročilý uživatel a samozřejmě má Warren Buffett co nabídnout i absolutním profesionálům.

Pravidla investování dle Warrena Buffetta

Sázka na jistotu

Mnoho investorů neustále nakupuje a poté prodává různé akcie. Některé nad cenou, jiné pod cenou, často je prodávají tito investoři téměř ihned po jejich koupi, někdy za rok, dva či po deseti letech. Často se stává, že investoři kupují zajíce v pytli, tedy akcie, o kterých toho moc neví a pak s napětím čekají, jakého zhodnocení tyto akcie dosáhnou. Tak tento postup Warren Buffett v žádném případě neuplatňuje. Naopak kupuje pouze akcie, o kterých hodně ví a jejich firmám značně důvěřuje a současně nikdy akcie nekupuje na několik pár dnů. Hodně tedy zvažuje, které akcie a za jakou cenu je ochoten nakoupit a když už je koupí, pak je má v plánu držet po dlouhou dobu.


 

Dlouhé období

Spekulace a investování připomínající ruletu či jinou hazardní hru je jistě značně zajímavé, ovšem často nekončí dobře. Náhlé nákupy a následné prodeje ve stylu hráčů na kapitálových trzích však Warrena Buffetta absolutně nelákají a dokonce stojí proti nim. Pokud totiž kupuje nějakou akcii, pak vždy na dlouhé období. Je přesvědčen, že pouze tak může mít z obchodu nějaký zisk a být tak úspěšný. Dlouhým obdobím přitom nerozumí měsíc, rok či pět let. Za dlouhé období tato světoznámá legenda považuje jedině období delší deseti let, přičemž ideálním obdobím na držení akcií je období deseti, dvaceti či nejlépe třiceti let.

 


 

Důvěra ve firmu

Takzvaní investoři hráči jsou ochotni nakoupit různé akcie různých firem, často bez ohledu na to, zdali firmu znají a zdali jí dlouhodobě důvěřují. Tyto „maličkosti“ tito investoři často vůbec neřeší. Warren však zastává naprosto opačný názor a je přesvědčen, že pokud kupuje akcie nějaké společnosti, pak v tuto společnost musí stoprocentně věřit. To znamená poznat ji, přijmout za své její strategii a mít v ní naprostou důvěru. A tímto pravidlem se také řídí. Jeho nákupy akcií rozhodně neprobíhají náhodně. Důkazem je skutečnost, že Warren jednou zmínil, že ve chvíli, kdy jeho investiční společnost změnila svoji podnikatelskou strategii a začala tak poskytovat jinou úroveň rizika, on se s ní přestal cítit bezpečně a své akcie prodal. Vše bez ohledu na to, zdali bych jejich hodnota do budoucna rostla nebo klesala.


 

Neztrácet peníze

Tohle je v podstatě jeho zcela nejzásadnější pravidlo, které musí být dodržováno vždy. a to i v případě, že by dodržováno být nemělo. To znamená investovat vždy pouze jen tam, o čem je člověk skutečně vnitřně přesvědčen a současně penězi neplýtvat. To se týká investičního, ale pozor, také osobního života. Důkazem je skutečnost, že Warren i přes jeho jmění stále žije ve stejném domě již více než 60 let a nemá potřebu tento dům ani nijak výrazně upravovat či zvelebovat. Stejným způsobem postupuje i ve svém investičním prostředí a penězi rozhodně neplýtvá,


 

Zajímavosti ze světa Warrena Buffetta

 • Warren začal číst o investicích v 7 letech.
 • Jeho úkolem je alokovat kapitál do společností, ale společnost neřídit.
 • První investici provedl v 11 letech.
 • 99 % svého bohatství vydělal až po 50. narozeninách
 • Vytvořil společnost, jejíž akcie vzrostly z ničeho na 186 tisíc dolarů za jednu akcii. 
 • Zisky neutrácí, ale vždy reinvestuje.
 • Svá rozhodnutí činí pouze na základě vlstních úvah, ne na tom, co kdo říká nebo dělá.
 • Nikdy si nezval žádnou půjčku. Půjčky doporučuje co nejdříve splatit.
 • Vždy hodnotí všechna pro a proti.
 • Mezi jeho nejoblíbenější akcie patří napříkald Cocal-Cola nebo Procter a Gamble,
 • Přezdívá se mu Věštec z Omahy.
 • Vlastní společnost Berkshire Hathaway.

 

 

 

 

 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací