Riziko vs. výnos

Kdekoliv na světě platí známé pravidlo že "Peníze dělají peníze", ale nutno poznamenat, že nic není zadarmo. Pokud investujete na finančním trhu, můžete rychle a poměrně snadno vydělat, ale současně s tím podstupujete riziko ztráty. Riziko je potřeba vnímat stejně jako potenciální výnos. Zkušený investor je připraven naplánovat zisk, který očekává od investice a současně také dokáže naplánovat (mentálně se připravit) případnou ztrátu. Ztráta potká téměř každého investora, je téměř nemožné být 100% úspěšný.

Zkušený investor má za cíl zhodnotit určitý finanční obnos a je připraven včas zareagovat v případě negativního vývoje. Neboli, když roste zisk, jde vše hladce dle plánu, avšak v okamžiku zvětšující se ztráty, začne nezkušený investor panikařit a měnit (často neuváženě) předem stanovený plán. Je těžké přiznat omyl a realizovat nenávratně ztrátu. 

Jedno ze základních pravidel říká, že každý investor si musí předem určit jakou ztrátu je ochoten akceptovat, pokud se naplní nejčernější scénář a ztráta bude narůstat. Pokud se pozice přiblíží hranici, kterou si dopředu investor stanovil, bude potřeba odvaha a chladnokrevné rozhodnutí - přijmout ztrátu a část investovaných peněz nenávratně odepsat.

Stanovení hranice maximální ztráty a její 100% dodržení je nejtěžší okamžik pro celé investování.

Pokud ztrátu přijmete, peníze se nenávratně vypaří. Pravděpodobně vás zaskočilo slovo "vypaří". Můžete si ho nahradit jiným slovem, ale zatím nás nenapadl ekvivalent pro situaci, kdy koupíte akcii za 100 a prodáte za 80. Rozdíl 20 nikdo nezíská, zkrátka se rozdíl vypařil. Naproti tomu, pokud hodnota akcie poroste ze 100 na 120, rozdíl 20 zaplatí kupec, který je ochoten si "připlatit" 20. Podrobně o nabídce a poptávce bude pojednáno v některé z kapitol pro pokročilé.     

Jakmile bude vaše investice ve ztrátě, budete mít tendenci, sám sebe přesvědčovat, že situace se zlepší a hranici pro maximální ztrátu budete posouvat a ztrátu dále prohlubovat.

Jedním z důvodu, proč investor posouvá hranici a zvětšuje ztrátu je otřepané pravidlo pro akcie "Kup a drž". Pravidlo je spojováno se světoznámým investorem Warrenem Buffettem. Toto pravidlo však platí pouze pro období recese, když jsou kurzy na minimálních cenách. Nakupovat a držet v době konjunktury - tedy pokud jsou kurzy na svých maximech a vrcholech je dosti zavádějící a riskantní.  

Při investování zažijete euforii z rychlého zisku, ale též zklamání z rychlé ztráty.

Jak již bylo vysloveno - pro investora nejtěžší rozhodnutí bývá to, když se rozhoduje již dále nečekat a uzavřít ztrátovou pozici. Často se totiž stane, že po uzavření pozice dojde v krátkém období k obratu a vývoj na trhu se obrátí, kurzy narazí na dno a začnou raketově růst.

Investor si pak vyčítá, že nevydržel čekat o "něco" déle. Pozor, tyto výčitky a myšlenky je nutno si nepřipouštět a hodit je za hlavu. Díky tomu, že jste zažili pocit ztráty, se psychicky připravíte na další "souboj" s trhy a další možnou ztrátu. Ale již budete odolnější a vaše úvaha bude sebejistější. Příště se již nebudete nervovat a panikařit. Neboli příští momentální "plovoucí" ztráta vás nerozhodí a vy s pevným přesvědčením vydržíte a přečkáte nepříznivý vývoj.

Každý zkušený investor si je vědom, že je nereálně mít pouze ziskové obchody, ztráty jsou součástí obchodování.

Investice přinášejí jak zisky tak ztráty, jde jen o to, aby v konečném součtu bylo více ziskových obchodů než těch ztrátových. Mnoho investorů počáteční ztráty odradí od dalších investic a nikdy nepoznají jak chutná realizovaný zisk z dobře načasované investice.

Pamatujte:

  • Čím vyšší očekávaný výnos, tím vyšší zpravidla bude podstupované riziko
  • Čím rizikovější nabídka investice, tím vyšší zpravidla bude potenciální výnos či ztráta
  • Čim více druhů investic, tím více rozložené potenciální riziko
  • Riziko se snižuje diverzifikací - rozložením investice do více druhů aktiv (akcie, komodity, měny)

    Lidově rčení říká: Nenoste všechna vajíčka v jednom košíku

Různá aktiva mají různé charakteristiky rizika
- kryptoměny a CFD nabízejí rychlé a vysoké zhodnocení, ale nesou také riziko vysoké ztráty
- akcie nabízejí potenciálně vysoké výnosy, ale nesou také vyšší riziko ztrát
- dluhopisy jsou spojeny s nižším rizikem ale mají tudíž nižší potenciální výnosy
- úložky v bance jsou nejméně rizikové, ale nesou tudíž nejnižší výnosy, často pod míru inflace
- peníze doma v hotovosti jsou téměř bez rizika, ale reálně jsou znehodnocovány inflací, meziročně téměř -2% (2017/2018)

Obchodní systémy a rizikoukazka nastaveni stoploss a takeprofit
Většina obchodních systémů jsou vybavena funkcí "Stoploss". Pomocí této funkce si můžete libovolně nastavit hranici, o kolik jste ochotni maximálně přijít, neboli na jaké ceně se vaše otevřená pozice (investice) prodá - uzavře. Hranice za kterou už nechceme jít - maximální ztráta. Při této hranici se uzavře pozice a bude realizována ztráta.

Více o investicích ZDE

 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací