Investice do zlata

Na první pohled se investice do zlata mohou zdát jako příliš fádní, staromódní či obyčejné. Při hlubším poznání této žluté komodity a vlastně celého trhu může každý správný investor i občan pochopit, že investice do zlata se v dnešním nejistém světě mohou stát sázkou na jistotu. Alespoň v případě, že máte v plánu své peníze po delší dobu uchovat.

Kdy investovat do zlata?

V žádném případě není investice do zlata krátkodobou záležitostí, ba naopak se jedná o dlouhodobě zamýšlené investice na dobu pěti, deseti, dvaceti či třiceti let. Pokud tedy nemáte v plánu okamžitě vydělat velké jmění a provozovat tak agresivní investiční techniku, pak vás rozhodně zlato nenadchne. Ale pokud máte v plánu uchovat hodnotu svých úspor na dlouhou dobu, pak určitě volte zlato. Jednak máte jistotu, že i když padne měna, vám zůstane něco hodnotného, současně vás nemusí trápit inflace a k tomu jako bonus existuje také možnost vysokého zhodnocení vašich úspor.

Zlato jako vhodný dárek k narození dítěte

 

Investovat do zlata můžete třeba ve chvíli, kdy se vám narodí potomek a vy mu chcete zanechat něco na památku. Peníze na účtu rozhodně v takovém případě nejsou dobrou volbou. Inflace by mohla jejich hodnotu totiž značně snížit, než vašemu potomkovi bude správný věk na dosažení těchto úspor. Jako výhodná investice se nejeví ani různé produkty, určené pro děti. Ty jsou totiž obvykle omezeny věkem dítěte a pokud je budete chtít vybrat před stanoveným věkem dítěte, nejspíše to nebude možné. Zlato můžete přeměnit zpět na peníze v podstatě kdykoliv a bez jakéhokoliv souhlasu vašeho či dítěte. Takže zlato je skutečně i sázkou na jistotu a dokáže vytvořit také určité rezervy.

Investiční zlato

Před tím, než zlato zakoupíte, měli byste mít alespoň základní informace o nákupu, prodeji či kvalitě zlatých mincí, slitků a cihel. Investičním zlatem se rozumí zejména zlaté pamětní a investiční mince, které nejčastěji pocházejí z České mincovny a České národní banky.

Investiční zlato podléhá omezenému emisnímu nákladu a současně je předností skutečnost, že investiční zlato je plně osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Výhodou je, že má značný potenciál zhodnocení a hodí se dle odborníků jako spoření do budoucnosti.

Vybírat můžete nejčastěji z následujících možností:

  • zlaté investiční cihly a slitky
  • zlaté investiční mince světa
  • zlaté investiční medaile

Výhodou přitom je, že ceny zlata jsou tak rozmanité, že jsou dostupné v podstatě každému investorovi. Nemusíte vlastnit žádné převratné částky a zlatá slitka může být vaše. Příkladem je investiční zlatá cihla v hmotnosti jednoho gramu, kterou můžete mít od zhruba jednoho tisíce korun. Investiční zlato je současně volně obchodovatelné a převoditelné. Jde tak o vysoce likvidní investiční prostředek. Současně lze očekávat spíše menší riziko obchodování a vyšší zhodnocení v dlouhodobém horizontu.

Historie zlata

Historie bohužel nemá žádné blízké informace o tom, kdy a kde se poprvé zlato objevilo nebo kdy začalo fungovat jako nástroj směny. Vždy však bylo symbolem bohatství a moci a lidé byli schopní pro jeho získání udělat téměř cokoliv. Zlato je výjimečné zejména tím, že bylo, je a bude vzácné. Zlato jako ukazatel hodnoty bylo známo po celém světě a zlato tak mělo značný přínos zejména pro obchodování. Ačkoliv ve středověku zlato opustilo svoji příčku na krátkou dobu a bylo vyměněno stříbrem, brzy na to se vrátila jeho dominantní úloha a ta byla plněna až do konce brettonwoodského systému, tedy do roku 1971. Přesto je však zlato značně žádáno i dnes a investoři po něm mají stálý hlad.

Faktory ovlivňující cenu zlata

Cena zlata je ovlivněna hned několika faktory a ty je třeba při investicích do zlata sledovat. Jedná se o následující veličiny:

  • kurz amerického dolaru

pokud dojde k jeho znehodnocení, cena zlata roste

  • inflace

pokud inflace roste, lidé zlato více vyhledávají, takže jeho cena roste. Zlato totiž inflaci nepodléhá a úspory lze před ní uchránit právě jejich převedením do zlata

  • výše úrokových sazeb

pokud dojde k jejich poklesu, cena zlata roste

Zlato je považováno za komoditu a jeho cena roste či klesá také v návaznosti na poptávku a nabídku a tu ovlivňují globální události. Proto například světové krize zvyšují cenu zlata.

Při každé prováděné investici je však potřeba počítat s tím, že už ve chvíli, kdy zlato kupujete bude v danou chvíli moci být prodáno pouze za nižší cenu. Ta je nižší podle toho, v jaké hodnotě hodláte investovat. Například při koupi zlaté cihly v hodnotě 28 000 korun je její výkupní cena zhruba o tři tisíce korun nižší, tedy obratem ji prodáte za „pouhých“ 25 000 korun.

Parametry zlata

O zlatě je třeba vědět, že se řídí jak hmotností, tak také ryzostí. Obě tyto veličiny je třeba při investici do zlata pečlivě sledovat.

Hmotnost

jednotkou hmotnosti je bezesporu jedna trojská unce, často užívaná ve zkratce (1 oz). V přepočtu se jedná o 31, 1 g zlata. Tuto jednotku může každý investor sledovat u investičního zlata jako jsou mince či slitky.

Pro investiční mince platí, že jsou nejčastěji raženy v hmotnostech jedna desetina, čtvrtina či polovina unce nebo přímo v celé unci.

Hmotnost investičních slitků je obvykle udávána v gramech.

Ryzost

Pro investiční slitky platí, že ryzost se udává v tisícinách.

Čisté zlato s minimem příměsí se označuje jako ryzost 999.9/1000. V běžné řeči jde o to, že slitek vážící 1000 gramů obsahuje 999,9 gramů zlata a pouze 0, 1 gramu jiných prvků. Lze se setkat také s pojmem „čtyřdevítkové zlato“.

Karáty

Jistě jste se v kombinaci se zlatem setkali s pojmem karát. Je to ukazatel jednotky ryzosti a tento pojem je typický zejména pro šperkařský průmysl. Zmíněná ryzost 999.9/1000 nese hodnotu 24 karátů.

Rizika investice do zlata

Zlato má tu výhodu, že je dostupné jak pro malé investory, tak i pro investory méně zkušené či dokonce nezkušené. Přesto je však třeba si dávat pozor zejména na to, od koho zlato kupujete. Investiční zlato je obvykle opatřeno vlastním certifikátem, musí u něj být uvedena hmotnost a ryzost a pak by se mělo vázat k nějakému místu. Většina kvalitních slitků a zlatých cihel pochází ze Švýcarska.

Nakupovat zlato je možné jak osobně v kamenných prodejnách, tak i v internetovém obchodě. V takovém případě je však třeba si dávat dobrý pozor na to, od koho je obchod proveden a zejména pak, jaké jsou recenze na daného prodejce. Určitou jistotou může být třeba Česká mincovna, která kromě investičního zlata nabízí také mince České národní banky, zlaté investiční medaile, investiční stříbro, platinu či Investiční mince Českého lva.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací