20.9.2022

 

Nejrozšířenější virtuální měna nebo také kryptoměna Bitcoin (BTC), která vykazuje nejvyšší tržní kapitalizaci na trhu těchto digitálních měn se dostala jako silně rizikové aktivum pod silný tlak a její směnná hodnota uváděná vůči americkému dolaru (USD) výrazně poklesla a to podle sdělení analytiků trhu s kryptoměnami až na nové tříměsíční minimum. Aktuálně se tak obchoduje v průběhu evropského úterního rána dne 20.září letošního roku 2022, zhruba v čase 7:12 CET na směnné hodnotě kurzu vůči USD ve výši 19.387,50 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 0,66 % kurzu vůči USD přičemž investoři zaznamenali nejhlubší dosavadní denní pokles při hodnotě Bitcoinu ve výši 19.179,00 USD za BTC.

 

 

 

Tato tak zvaně riziková aktiva a to zejména BTC jsou momentálně pod velkým tlakem, kdy se očekává, že americká centrální banka FED (Federal Reserve System) a to již zítra ve středu 21.9.2022 přistoupí k dalšímu agresivnímu zvyšování úrokových sazeb. Předpokládá se, že v rámci boje proti inflaci přikročí ke zvýšení své základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, což by představovalo horní hranici základní sazbvy ve váši již 3,25 % p.a.. Spolu s tímto pak finanční analytici upozorňují, že by se tento týden mohly objevit prudší cenové pohyby, kdy ůvodem jsou svátky. Kromě včejších svátků v Japonsku a Británii z důvodu pohřbu královny Alžběty II tak bude ve čtvrtek svátek v Austrálii a v pátek opět znovu v Japonsku, uvedla agentura Reuters. Podle dat technické analýzy Bitcoin (BTC) letos v roce 2022 klesl téměř o 60 procent. Pokud jeho cena klesne pod 17 599 dolarů dosažených 18. června, bude na nejnižší úrovni od prosince 2020, informuje agentura Bloomberg.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací