26.7.2022

Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank), které se uskutečnilo ve čtvrtek 21.7.2022 v sídle centrální banky eurozóny a EU ve Frankfurtu nad Mohanem, rozhodlo o zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Tento krok zvýšení sazeb pak ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční stratégy komentují, že nastal prakticky až po 11 letech, kdy po celou dobu byla základní úroková sazba na nule a depozitní sazba dosahovala záporné nebo-li negativní výše, čímž tímto rozhodnutím bylo dosaženo hodnoty depozitní sazby ve výši čisté nuly.

ECB již dříve signalizovala, že v červenci a září letošního roku 2022 zvýší sazby, protože spotřebitelské ceny neustále rostou a investoři bedlivě sledovali podrobnosti týkající se nového nástroje ECB proti fragmentaci, který je zaměřen na podporu zemí s vysokými dluhy, jako je Itálie. V této souvislosti pak směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) ještě před samotným začátkem tohoto měno politické zasedání Rady guvernérů ECB posilovala a vůči americkému dolaru (USD) se blížila k horní hranici paritního pásma na stavu blízko k 1,03 USD za EUR. Avšak po tomto zasedání RG ECB a zejména pak v průběhu evropské noci ze čtvrtka na pátek 22.7.2022 a následující dny vzájemný směnný kurz globálního měnového páru EUR/USD změnil obchodní trend znevýhodňující jednotnou evropskou měnu euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD), který opět celosvětově posílil svoji směnnou hodnotu vůči ostatním hlavním světovým měnám.

Aktuálně se tak v průběhu úterního evropského dopoledne dne 26.7.2022, zhruba v čase 9:48 CET tento tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,022 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,049 % kurzu vůči USD. Evropská měna euro v uváděném dni a čase poklesla i vůči britské libře (GBP), když se obchodovala ve vzájemném směnném kurzu ve výši 0,848 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,059 % kurzu vůči GBP. Těchto vzájemných směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) v uváděném dni a čase, měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) dosáhla bodového stavu ve výši 106,49 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Podle analytiků tomuto stavu poklesu EUR mimo jiné z části napomohla současná geopolitická situace v Itálii, coby třetí největší ekonomice zemí EU, kde premiér Mario Draghii podal demisi vlády a na druhý pokus tak prezident Itálie rozpustil italský Parlament a země tak míří k mimořádným parlamentním volbám.

Představitelé ECB a zejména pak šéfová ECB paní Christine Lagardeová sdělila na tiskové konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem, po tomto čtvrtečním zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (RG ECB) dne 21.7.2022, že tento pohyb úrokových sazeb „podpoří návrat inflace ke střednědobému cíli Rady guvernérů tím, že posílí ukotvení inflačních očekávání a zajistí, aby se podmínky poptávky přizpůsobily tak, aby ve střednědobém horizontu splnily svůj inflační cíl“. Inflační cíl centrální banky jsou 2 procenta, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky finančních trhů a k tomuto razantnímu snížení inflace vyjadřují své pochybnosti co se týče reálnosti v ročním horizontu. Nicméně ECB již dříve signalizovala, že zvýší sazby v červenci a září roku 2022, protože spotřebitelské ceny neustále rostou, ale nebylo jasné, zda zajde tak daleko, že sazby vrátí zpět na nulu. Tento stav ovšem nastal a depozitní sazba banky je nyní 0 %, sazba pro hlavní refinanční operace je 0,5 % a mezní zápůjční facilita je 0,75 procenta.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací