6.7.2021

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci zhoršila více, než se čekalo. Zůstává ale relativně vysoko a v následujících šesti měsících se dál počítá se silným hospodářským oživením. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil německý institut ZEW. Jeho index důvěry klesl ve srovnání s květnem o 16,5 na 63,3 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že důvěra klesne pouze o 4,6 na 75,2 bodu. V květnu byla nejvýše od února 2020.

"Ekonomika se dál zotavuje," uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach. "Index hodnotící současnou situaci výrazně překonal pokles vyvolaný pandemií," dodal. Zmiňovaný dílčí ukazatel podle vnímání investorů a analytiků oproti předchozímu měsíci vystoupal na 21,9 bodu z červnových minus 9,1 bodu. Poprvé za dva roky se posunul do kladných hodnot. Analytici čekali, že posílí na pět bodů. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Jeho ekonomika v loňském roce kvůli pandemii klesla o 4,8 procenta, letos německá vláda počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta a v příštím roce o 3,6 procenta.

Zdroj: ČTK, Patria

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací