12.5.2022

Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne 12.května letošního roku 2022, zhruba v čase 9:14 CET se směnná hodnota Bitcoinu (BTC) pohybovala na trhu digitálních měn Coinbase ve výši 25.884,50 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 11,72 % kurzu vůči USD. Tohoto kurzu bylo dosaženo za situace, kdy standardní devizový trh zaznamenal sílu amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) ve výši 104,31 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,45 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Podle analytiků právě velmi silný USD z velké části stojí za výrazným poklesem cen nejen US akciového trhu a právě toto dle sdělení těchto odborníků vyděsilo investory a vedlo je k odchodu z rizikových aktiv včetně kryptoměn s tím, že právě tyto virtuální měny  zůstávají ve vysoké korelaci s indexem S&P 500 a nově také s Nasdaq Composite. „Trh s kryptoměnami je již nějakou dobu pod tlakem,“ řekl Michael Rinko, spolupracovník společnosti AscendEx. „Fed pokračuje v růstu, takže akcie stále klesají a kryptoměny klesají spolu s tím. Obecně to vyvolalo na trhu velký strach.“, uvedl tento odborník. Virtuální měna Bitcoin v tomto 19.týdnu roku 2022 poklesla pod hodnotu 30.000 USD za BTC již podruhé, avšak aktuálně již velmi hluboko a ve vztahu k BTC tak někteří analytici označují směnnou hodnotu BTC jako pevně podporovanou až na úrovni 20.000 USD za BTC.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací