28.7.2022

Zasedání amerických centrálních bankéřů, které probíhalo tradičně ve dvou dnech a to od 26. do 27. července letošního roku 2022 svým rozhodnutím naplnilo odhady finančních analytiků a zvýšilo tak úrokové sazby v USA. Po zasedání klíčového výboru centrální banky Spojených států FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) pak jeho šéf pan Jerome Powell na tiskové konferenci ve večerních evropských hodinách dne 27.7.2022 oznámil zvýšení základní úrokové sazby o 75 bazických bodů, čímž se tato referenční sazba posunula do výše rozpětí od 2,25 do 2,50 % p.a.

Finanční trhy a zejména pak devizové trhy, na základě již předem vyslaných signálů ze strany představitelů FOMC FED a dokonce i samotného šéfa americké centrální banky pana Powella. tuto skutečnost očekávali, a tak k prudké volatilitě směnné hodnoty amerického dolaru (USD) prozatím nedošlo, neboť nárůst USD probíhal kontinuálně již před tímto zasedáním FOMC FED. Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 28.7.2022 pohybovala směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) a to v zhruba v čase 9:01 CET na bodovém stavu ve výši 106,22 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,22 % bodové hodnoty. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) na devizovém trhu v rámci forexových operací obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,021 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD.

Zvýšení úrokové sazby zdražuje úvěry a snižuje poptávku, a právě to pomáhá zpomalovat inflaci, zároveň ale oslabuje hospodářský růst. Centrální banka se proto musí snažit zvýšit úrokové sazby natolik, aby omezila inflaci, ale zároveň neohrozila ekonomický růst a výrazně nepoškodila trh práce. V boji s inflací zatím nebyl zaznamenán výrazný pokrok a známky ekonomického napětí se ale již hromadí. Představitelé FOMC FED tak musí zvážit, jak moc dále zpřísnit měnovou politiku, aby to nevyvolalo recesi, uvádějí ve svých komentářích ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank, K tomuto pak na tiskové konferenci FEDu předseda FOMC pan Jerome Powell řekl, že nastane okamžik, kdy FED začne zpomalovat růst, aby vyhodnotil jejich dopad. “Ve skutečnosti si myslíme, že potřebujeme období růstu pod potenciálem, abychom vytvořili určitou rezervu,” řekl šéf FOMC FED pan Powell.

Federální výbor pro volný trh (FOMC) ve svém prohlášení po zasedání varoval, že „nedávné ukazatele výdajů a produkce se zmírnily“. „Nicméně nárůst pracovních míst byl v posledních měsících silný a míra nezaměstnanosti zůstala nízká,“ dodal tento výbor FEDu a to podobným jazykem jako ve svém  červnovém prohlášení letošního roku 2022. Členové FOMC FED opět popsali inflaci jako „zvýšenou“ a situaci připsali na vrub problémům tak zvaného dodavatelského řetězce a vyšším cenám potravin a energií spolu s „širšími cenovými tlaky“. Pan Jerome Powell řekl, že si nemyslí, že ekonomika je v recesi, ačkoli růst byl v prvním čtvrtletí roku 2022 záporný a ve druhém čtvrtletí letošního roku 2022 se očekávalo, že bude sotva pozitivní. „Přemýšlejte o tom, co je recese. Jde o plošný pokles v mnoha odvětvích, který trvá déle než několik měsíců. Teď to tak nevypadá,“ řekl. “Skutečným důvodem je, že trh práce byl tak silným signálem ekonomické síly, že vás to nutí zpochybňovat údaje o HDP.”, sdělil šéf centrální banky USA Federal Reserve System pan Jerome Powell na tiskové konferenci.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací