21.4.2022

Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na finanční analytiky trhu kryptoměn je to v současnosti vůbec poprvé, co se americké ministerstvo financí zaměřuje na bitcoinové těžaře působící v Rusku, protože Putinova válka proti Ukrajině se blíží ke svému třetímu měsíci. Podle údajů Cambridgeské univerzity je Rusko třetí největší světovou destinací pro těžbu bitcoinů a právě v poslední době díky zvýšenému počtu pohybu osob na východě Evropy a to nejen uprchlíků před válkou z Ukrajiny, ale i movitých Rusů se výrazně zvýšil zájem o BTC jako rychlou formu vývozu peněz z dané země. Spojené státy považují příjmy z kryptotěžebního průmyslu za potenciální hrozbu pro účinnost svého sankčního režimu, přičemž ministerstvo financí uvedlo, že je odhodláno zajistit, aby se žádné aktivum nestalo mechanismem pro Putinův režim, který by kompenzoval dopad sankcí. „Rusko má komparativní výhodu v těžbě kryptoměn díky energetickým zdrojům a chladnému klimatu. Těžební společnosti se však spoléhají na dovážené počítačové vybavení a fiat platby, což je činí zranitelnými vůči sankcím,“  uvedl náměstek ministra pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací