27.11.2019

V průběhu listopadu se mezi žáky a studenty v ČR vrací velmi oblíbená celostátní soutěž ve finanční gramotnosti. Spolek METODICA, institut pro další vzdělávání společně s partnerem Evropskou asociací finančního plánování ČR (EFPA ČR) představují obnovenou Soutěž Finanční gramotnost. Tato soutěž navazuje na předchozích 8 ročníků, ve kterých se zapojilo více než 370 tisíc dětí.

Cílem soutěže Finanční gramotnost, kterou od roku 2009 již tradičně vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v kategorii celostátních školních soutěží, je zaujmout a hravým způsobem seznámit žáky základních a středních škol s problematikou finanční gramotnosti, která je nejúčinnější prevencí proti předlužení a sociálnímu vyloučení. Jde o soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů vedoucích k tomu, aby dnešní žáci byli v budoucnu schopni finančně zabezpečit sebe a svoji rodinu a plnohodnotně rozvíjet svůj osobní život.

Naším cílem je pomoci zatraktivnit výuku finanční gramotnosti na školách. Chceme doplňovat znalosti, ověřovat jejich úroveň a seznamovat žáky se světem peněz, a s problematikou finanční gramotnosti jako takové. Jde totiž o základní kompetenci, která najde uplatnění v každodenním životě.“  říká Petr Volek předseda spolku Metodika.

Soutěž Finanční gramotnost je rozdělena do tří věkových kategorií. První je pro žáky prvního stupně, druhá pro žáky druhého stupně a studenty nižších stupňů gymnázií a poslední kategorií je kategorie středoškolská. Soutěž byla spuštěna 11. listopadu 2019 na internetové adrese www.financnigramotnost.cz.

Začíná se školními koly, kde tři nejúspěšnější řešitelé soutěže z každé školy vytvoří jeden tým a zúčastní se kola okresního. Přes krajské kolo se poté nejlepší školní týmy mohou zúčastnit březnového finálového kola v reprezentačních prostorách ČNB, které se uskuteční v rámci mezinárodního týdne finanční gramotnosti pro děti a mládež - GLOBAL MONEY WEEK.Pro úspěšné řešitele jsou připraveny hodnotné ceny a spousty zážitků s finanční gramotností.

V Česku se do Global Money Week, který minulý rok probíhal ve 174 zemích po celém světě, zapojilo na 120 základních i středních škol a dětských domovů a více než 30 institucí a knihoven. V rámci akce, jejímž heslem bylo „Šetři, uč se, vydělávej“, proběhly na řadě škol přednášky, workshopy a besedy.

 „Jsem velmi ráda, že se nám podařilo opět obnovit tuto historicky úspěšnou a oblíbenou soutěž pro studenty základních a středních škol. Celoroční aktivita, podporující i zdravou soutěživost dětí se tak nádherně propojí s GLOBAL MONEY WEEKem. Prostřednictvím tohoto unikátního spojení chceme my i naši certifikovaní finanční poradci přispět k rozvoji finanční gramotnosti na školách a u studentů, kteří se těchto aktivit zúčastní,“ říká Marta Gellová, předsedkyně rady Evropské asociace finančního plánování, která spolupořádá Soutěž Finanční gramotnost a spoluorganizuje Global Money Week v České republice.

Zdroj: Opojisteni, EFPA

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací