
Investoři se často neobejdou bez kvalitně propracované investiční strategie, správně nastaveného portfolia a zejména bez určitých zkušeností a správného rozhledu. To však bohužel nestačí a při investování je třeba znát také vlastní psychologii a současně se vyznat v celkové psychologii investování. Právě ta totiž dokáže zhatit mnohé plány amatérských i profesionálních investorů.
Psychologii je třeba ovládat zejména v případě, kdy chce být trader dlouhodobě úspěšný a ziskový. Stejně jako pro ostatní investory, i pro něj platí, že musí dokázat snášet ztráty a drawdowny. Právě drawdowny totiž sebou nese každá strategie, a to je třeba si uvědomit hned na začátku investování.
Proto je třeba si uvědomit také to, že vždy je potřeba podstoupit nějaké riziko, a právě pouze díky podstoupenému riziku je možné mít zisk a budovat svoji výkonnost. V tradingu v žádném případě není možné propojovat zisk s něčím pozitivním a ztrátu s něčím negativním. Je třeba ji považovat za klasickou součást našeho „podnikání“ a nenechat se zastrašit při prvním nezdaru. Takové chování by totiž znamenalo další často neuvážená rozhodnutí, která by nevedla k ničemu dobrému a mohla by přinést další ztráty.
Z toho důvodu odborníci radí, že je nutné znát vlastní schopnosti a v druhé řadě pochopit, že trh se v některých případech chová poněkud neovlivnitelně. S tím se musí vyrovnat každý investor.
Také je třeba mít na paměti, že investování vždy vychází pouze z určité pravděpodobnosti a nikdy nelze s přesností říci, co a kdy nastane. Současně může být vývoj trhu změněn samotnými účastníky a s tím opět nemusí individuální trader počítat. Respektive s tím počítat vlastně ani nemůže. Proto není možné spojovat ztrátu s něčím negativním a už vůbec ne s trestem za špatné jednání.
Odborníci proto radí, že správnou investiční strategií je taková strategie, která investorovi umožňuje zvládat risk a také ztrátu. Současně by se do popředí neměla dostat chamtivost. Právě ona společně se strachem ze ztrát dokáže obchodníka zcela zbavit racionálního jednání.