4.8.2022

V nedávné minulosti se již naplnila ještě před několika lety nemožná představa spotřebitelů, kteří dnes velmi snadno z pohodlí domova mohou ze svých debetních nebo dokonce i kreditních karet nakupovat kryptoměny a to po nejvíce Bitcoin (BTC) jako nejrozšířenější virtuální měnu s dosavadně nejvyšší tržní kapitalizací. Avšak tak jako každá digitální měna tak i Bitcoin podléhá značné volatilitě směnného kurzu vůči tradičním světovým měnám a po nejvíce tak je jeho hodnota udávaná ve vztahu k americkému dolaru (USD). Momentálně po poklesu hodnoty BTC se již jeho hodnota vrátila na hodnotu kurzu převyšující 20.000 USD za BTC.

Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 4.srpna letošního roku 2022, zhruba v čase 10:37 CET virtuální měna Bitcoin (BTC) obchodovala na tržišti digitálních měn Coinbase ve výši kurzu na hodnotě 22.8463,25 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 2,57 % kurzu vůči USD. Tohoto aktuálního kurzu bylo dosaženo za situace, kdy na standardním finančním trhu v rámci komoditního trhu došlo k mírnějšímu poklesu ceny zlata neboť někteří analytici pak dávají do souvislosti investorskou spojitost mezi pohybem ceny zlata a hodnotou BTC jako porovnání obdobné investice, která nemá aktivní výnos a je pasivním aktivem, kdy výnos přináší jen růst ceny. V uváděném dni a čase se investiční zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovalo na hodnotě ve výši 1.790,10 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,7712 % ceny. Ovšem v případě nákupu těchto virtuálních měn formou dluhu z kreditní karty v souvislosti s  jejich následnou značnou volatilitou finanční experti doporučují spotřebitelům vysokou obezřetnost a spíše použití debetní karty.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací