9.4.2021

„Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizováno 20 procent pracovní síly, dnes je to již pouze 11 procent. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a je možné, že se začnou odborově organizovat i zaměstnanci dalších amerických společností na tamním trhu práce. Mají k tomu podporu od současné americké administrativy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. 

V distribučním centru Amazonu ve státě Alabama hlasovalo 3 215 z více než 5 800 zaměstnanců o vzniku odborů. Jedná se o průlomové hlasování, protože v dosavadní 27 let dlouhé historii nebyli žádní zaměstnanci Amazonu ve Spojených státech odborově organizováni. 

Průběžné výsledky hlasování zatím vypadají tak, že proti vzniku odborů se vyslovilo 1 100 zaměstnanců. Naopak vznik odborů podpořilo pouze 463 lidí. Na základě vývoje průběžných výsledků je pravděpodobné, že zaměstnanci Amazonu vznik odborů nakonec odmítnou. 

Pro vznik odborů v Amazonu se vyslovil prezident Joe Biden i senátor Bernie Sanders, který dlouhodobě kritizuje pracovní podmínky amerických zaměstnavatelů. Ještě dál šel kongresman Mark Pocan, který tvrdí, že řidiči Amazonu musí močit do lahví, aby stíhali přísné časové harmonogramy. To údajně dokazuje nepříznivé pracovní podmínky, kterým jsou zaměstnanci Amazonu vystaveni. 

Někteří zaměstnanci Amazonu si zas stěžovali, že dostávají nízké mzdy. Společnost se však brání, že zaměstnance ve Spojených státech platí dobře. Před dvěma lety zavedla svou vlastní minimální mzdu ve výši 15 dolarů za hodinu. To je více než dvojnásobek oproti úředně stanovené hranici ve výši 7,25 dolaru na americkém trhu práce. 

Autor: Štěpán Křečekhlavní ekonom, BH Securities a.s.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací