6.12.2022

V současném 49.týdnu letošního roku 2022 a to během evropského úterního dopoledne 6.12.2022, zhruba v čase 9:03 CET se bodový stav celoevropského akciového indexu STOXX 600+; pohyboval nad hranicí své průměrné hodnoty za 52 týdnů a to ve výši 440,87 bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,14 % bodové hodnoty. Předchozí hodnota tohoto akciového celoevropského indexu STOXX 600+ byla 433,90 bodů dle tohoto indexu a směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru rovněž posílila a vymanila se tak z paritního pásma vůči USD.

Aktuálně se tak tento tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a hlavní komoditní měny amerického dolaru (USD) v průběhu úterního evropského dopoledne 6.prosince letošního roku 2022, zhruba v čase 9:49 CET obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,049 USD za EUR s dosavadním denním mírným růstem EUR o +0,02 % kurzu vůči USD. V uváděném dni a čase byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn na bodovém stavu ve výši 105,28 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Stávající situace ohledně směnné hodnoty eura vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru podle finančních stratégů z velké části souvisí s monetární politikou jak Spojených států amerických prostřednictvím Federal Reserve System (FED) ve vztahu k americkému dolaru (USD) a monetární politikou centrální banky eurozóny určovanou Evropskou centrální bankou (ECB) ve vztahu k jednotné evropské měně euro. Tyto monetární politiky centrálních bank velmi úzce souvisí se stanovováním výše úrokových sazeb, které u obou centrálních bank jak zejména u FED tak i v ECB vzhledem k rekordní výši inflace nezvykle prudce stouply, V této souvislosti pak hlavní ekonom ECB pan Philip Lane uvedl, že úrokové sazby budou muset ještě několikrát stoupnout, aby udržely inflaci na uzdě, ale že růst cen v eurozóně se blíží vrcholu.

V rozhovoru zveřejněném v úterý dne 6.12.2022 pan Lane řekl italským novinám Milano Finanza, že zůstává nejisté, zda tento vrchol již dorazil, nebo se má uskutečnit začátkem roku 2023. „Hlavní nejistota spočívá v tom, že jsme viděli tolik kolísání cen plynu. V některých zemích se spotřebitelské ceny hodně posunuly, zatímco v jiných například některé energetické společnosti ještě nedokončily zvyšování cen,“ řekl Lane. „Vzhledem k výraznému nárůstu cen nevylučuji další inflaci na začátku příštího roku. Jakmile překročíme počáteční měsíce roku 2023, později v roce 2023 – na jaře nebo v létě – bychom měli zaznamenat značný pokles míry inflace. Podle ostatních analytiků finančního trhu a finančních stratégů si tak lze tato slova pana Lane vysvětlit i tak, že nadále můžeme očekávat značnou turbulentní volatilitu směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR).

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací