9.12.2022

Tenze mezi investory a obchodníky ve vztahu k stavu ekonomiky Spojených států amerických, kdy se i analytici finančních trhů obávají reálně možného propadu hospodářství USA do recese, způsobila nejprve pokles a následně zpomalení opětovného tempa růstu směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Tohoto stavu tak v rámci forexových operací hbitě využili obchodníci s jednotnou evropskou měnou euro (EUR) a to za situace, kdy bylo zřejmé, že tato centrální evropská měna posílí a zvýšený zájem investorů o eura tak pomohl j jejímu posílení a měna EUR se tak vymanila z paritního pásma vůči USD.

Aktuálně se tak v průběhu evropského pátečního rána dne 9.prosince letošního roku 2022, zhruba v čase 7:39 CET směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn pohybovala  na hodnotě ve výši 104,59 USD bodů s dosavadním denním poklesem o - 0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Stávající bodový stav indexu DXY tak od začátku letošního roku 2022 dle dat technické analýzy vykázal růst o + 8,98 % bodové hodnoty a v celkovém ročním porovnání pak indexová hodnota USD vzrostla o + 9,07 % bodů za posledních 52 týdnů. V tomto ročním sledovaném období tak směnná hodnota USD vykázala nezvykle vysokou volatilitu, když 14.ledna roku 2022 tento index DXY vykazoval bodový stav ve výši 94,63 USD bodů a o několik málo měsíců později a to 28.září letošního roku 2022  již byl tento bodový stav ve výši 114,78 USD bodů.

Investorského sentimentu, který jednoznačně dle analytiků vykazuje známky obav z recese ekonomiky USA tak momentálně využívá jednotná evropská měna euro (EUR) k posílení své směnné hodnoty, která ještě nedávno byla ve výši paritní hodnoty vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně se tak v uváděném dni a čase tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,057 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,16 % kurzu vůči USD. Současné postavení směnných hodnot vůči americkému dolaru (USD) ve svém momentálně posilujícím trendu vykazují i některé ostatní měny jako například australský dolar (AUD) či britská libra (GBP), kdy měnový pár AUD/USD se obchodoval v kurzu ve výši 0,678 USD za AUD s dosavadním denním posílením AUD o + 0,15 % kurzu vůči USD a měnový pár GBP/USD vykazoval v uváděném dni a čase vzájemný směnný kurz ve výši 1,226 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,24 % kurzu vůči USD.

Podle finančních stratégů devizového trhu tak americký dolar (USD) zůstává i nadále na začátku čtvrtka dne 8.12.2022 prozatím slabý poté, co se poprvé tento týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 49.v pořadí přes noc propadl proti hlavním konkurentům, za situace, kdy se se investoři obávají možné ekonomické recese ve Spojených státech. Nyní investoři a obchodníci vyhlížejí k příštímu týdnu, ve kterém se ve dnech 13.a 14.prodince uskuteční zasedání centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) s ohledem na tempo zvyšování úrokových sazeb, které již v současné době jsou ve výši rozpětí od 3,75 % do 4,00 % ročně s výhledem pokračujícího růstu. Podle sdělení šéfa Fedu pana Jerome Powella by zvyšování úrokových sazeb mělo nadále pokračovat, avšak již méně strmým tempem jak doposud, což dle analytiků právě může způsobit zastavení růstu směnné hodnoty USD pod vlivem stále vysoké inflace a obav z recese.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací