13.5.2022

Aktuálně se tak v průběhu začátku pátečního evropského odpoledne 13.5.2022, zhruba v čase 12:10 CET obchodovala česká koruna (CZK) na devizovém trhu v rámci forexových operací vůči jednotné evropské měně euro ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě v rozpětí od 24,7426 do 24,7830 CZK za EUR s dosavadním denním posílením CZK o + 0,68 % kurzu vůči EUR. Směnná hodnota CZK díky těmto měnovým intervencím ČNB posílila i vůči americkému dolaru (USD), kdy se tento měnový pár USD/CZK v uváděném dni a čase obchodoval na Forex trhu v rozpětí vzájemného směnného kurzu od 23,8460 do 23,8780 CZK za EUR s dosavadním denním posílením CZK o + 0,64 % kurzu vůči USD. Těchto směnných hodnot vzájemného měnového kurzu ve vztahu k české koruně bylo dosaženo za situace, kdy v rámci mezinárodního devizového trhu nadále posilovala směnná hodnota USD a globální měnový pár EUR//USD se tak obchodoval v kurzu 1,0376 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,06 % kurzu vůči EUR.

Oslabování domácí měny České republiky a to české koruny (CZK) komplikuje centrální bance ČNB boj s inflací. Kvůli slabé české koruně se totiž prodražuje zboží z dovozu, včetně surovin a zejména zhoršený kurz CZK prodražuje mimo jiné i pohonné hmoty u čerpacích stanic, jejichž podíl v rámci výpočtu inflace má výrazný vliv. Ceny pohonných hmot se totiž promítnou do dalšího zdražování výrobků a služeb v souvislosti s přepravou k zákazníkovi a dle ekonomických zpravodajů tak jsou přímo klíčovým faktorem spotřebitelského koše pro tento výpočet inflace. Podle posledních zveřejněných zpráv je aktuální infalce v ČR měřená za duben letošního roku ve výši 7,00 procent jako vyjádření meziročního nárůstu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců. Avšak průběžná míra roční inflace porovnávaná jako rozdíl mezi měsícem duben roku 2021 a současného dubna letošního roku 2022 již dosáhla podle ČSÚ (Českého statistického úřadu) výše 14,2 procenta. Odhadované tempo růstu inflace v ČR dle ČNB má dosáhnout v květnu dalšího zvýšení a to 14,9 %, kdy během letních měsíců lehce překročí patnácti procentní hranici, avšak dle prognózy ČNB v druhé polovině roku již poklesne a predikce ČNB tak odhaduje roční inflaci za rok 2022 ve výši 13,1 procenta.

ČNB v souvislosti s měnovými intervencemi upozornila, že má k dispozici velké devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání. „Bližší informace k prováděným operacím na trhu nebude ČNB sdělovat,“ uvedla centrální banka. CZK tak vůči oběma hlavním světovým měnám EUR a USD již oslabovala několik dní. Důvodem oslabení je mimo jiné dle ekonomických zpravodajů také čerstvé jmenování Aleše Michla, který je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb, stávajícím guvernérem ČNB panem Jiřím Rusnokem, jemuž mandát vyprší 30.6.2022. Aktivní přístup centrální banky na podporu kurzu domácí měny je v souladu s očekáváním ekonomů. Ti už během středy naznačovali, že přiblížit kurz k šestadvacetikorunové hranici za euro centrální banka ČR nenechá. Po zahájení intervencí česká koruna posílila přibližně o procento na 25,13 za euro, později se ji bankéřům podařilo stlačit těsně pod pětadvacetikorunovou hranici, kde byl kurz i před Michlovým jmenováním a to v úterý večer dne 10.5.2022, přitom zhruba před týdnem se česká měna na Forex trhu obchodovala kolem 24,50 CZK za EUR.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací