28.12.2022

Poté, co Rusko na konci února letošního roku 2022 napadlo Ukrajinu, vzplanula řada možných rizikových faktorů pro měnu euro (EUR) a především se výrazně zvýšila inflace jak v eurozóně tak i v členských státech EU. Euro tak bylo v průběhu letošního roku 2022 prakticky devět měsíců a to od února do září roku 2022 na hrozivé cestě své směnné hodnoty vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD), kdy směnná hodnota EUR byla dokonce pod paritou s USD.

Na základě již prvního červencového zvýšení úrokových sazeb ECB se zastavil propad jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) a zářijové zvýšení úrokových sazeb ECB pak odstartovala nárůst směnné hodnoty EUR vůči USD i přes další zvýšení amerických úrokových sazeb ze strany centrální banky USA Federal Reserve System (FED). Aktuálně se tak tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval v průběhu středečního evropského dopoledne 28.prosince letošního roku 2022, zhruba v čase 9:21 CET na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,0641 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,03 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na bodovém stavu ve výši 104,19 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Podle analytických zdrojů tak lze ještě očekávat v úplném závěru letošního roku 2022 další mírnější posilování směnné hodnoty USD, což může způsobit mírnější pokles EUR a to lehce pod hranici 1,06 USD za EUR.

V  zemích EU se  objevila vyhlídka silných obav na přerušení dodávek potravin a energií, zejména levné ruské ropy a plynu.  Evropský hospodářský růst byl slabý a investorská komunita se v jistém okamžiku dokonce výrazně obávala o samotnou existenci eurozóny jako společenství zemí platících jednotnou evropskou měnou euro. V tomto okamžiku sice se zpožděním, ale tak zvaně přece zasáhla centrální banka eurzóny Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) se svoji radikální změnou monetární politiky a v červenci roku 2022 zvýšila úrokové sazby a následně v září letošního roku 2022 v tomto trendu pokračovala s ještě více razantnějším zvýšením. V současnosti se tak základní úroková sazba označovaná jako fixed rate v eurozóně stanovená Radou guvernétů ECB pohybuje ve výši 2,50 % p.a. a depozitní sazba označovaná jako deposit facility je ve výši 2,00 % ročně. Podle posledního sdělení šéfové ECB pani Christine Lagardeové bude tento trend zvyšování úrokových sazeb v eurzóně pokračovat i v příštím roce 2023 a to zejména s ohledem na stále vysokou inflaci v evropských zemích.

Podle finančních stratégů devizového trhu a analytiků makléřských společností obchodujících na FX trhu tento predikovaný mírnější pokles jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) souvisí s tím, že nedávný odraz eura je stále velmi čerstvý a změna monetární politiky ECB je také v tak zvaně rané fázi. Spolu s tím pak dle těchto odborníků souvisí i fakt, že americká ekonomika na Rusko – Ukrajinském konfliktu spíše posiluje, na rozdíl o evropských zemí, které jsou tak niceni nahradit dodávky ruského levného plynu za dovážený kapalný LNG, který je však zhruba v průměru tři krát tak dražší než původní dodávky. K této situaci pak přibude k 5.únoru příštího roku 2023 zákaz dovozu ruské ropy a to včetně i produktů z této ropy vyrobených, což proi evropské spotřebitele bude znamenat další zvýšení cen. Již nyní se průměrná hodnota míry inflace zemí eurozóny drží ve výši 10,1 % p.a. s výhledem prozatím pomalejšího tempa poklesu. Nicméně podle ekonomických zpravodajů měna euro by měla tuto zátěž ustát a svůj postoj na pomyslné okenní římse před svým pádem má již dle expertů devizového trhu za sebou.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací