31.3.2023

Čtvrtečního obchodní den 30.března letošního roku 2023 zaznamenal na evropském akciovém trhu pozitivní náladu, která se tak projevila v obchodním trendu růstu cen akcií zejména pak na londýnské i frankfurtské burze. Podle analytiků a finančních stratégů k tomuto kroku přispěly dva základní fakty a to zveřejnění dat ohledně inflace v Německu spolu s odhadem vývoje v zemích evropské unie a neopomenutelným dalším faktem je skutečnost, že obavy investorů ohledně krachu evropských bank oslabily a polevila tak případná hysterie spojená s útokem na bankovní vklady.

Obchodní den 30.3.2023 tak v Evropě skončil nárůstem cen akcií a celoevropský akciový index STOXX 600 uzavřel s bodovým nárůstem o 1 procento výše na stavu 454,84 bodů. Index německého akciového trhu DAX v tento den uzavřel čtvrteční obchodní seanci na bodovém stavu ve výši 15.522,40 bodů s denním nárůstem o + 1,26 % bodové hodnoty a londýnská burza se svým indexem FTSE vykázala denní růst o + 0,74 % bodů tohoto indexu a uzavřela tento obchodní den na bodovém stavu ve výši 7.620,43 bodů. Ovšem ani americký akciový trh nedopadl během čtvrtečního obchodního dne špatně a všechny hlavní akciové indexu US trhu vykazovaly nárůst svých předchozích hodnot, například prestižní nebo také výběrový index DJIA zaznamenal nárůst o + 0,43 % bodů a širší akciový index S and P 500 vzrostl o + 0,57 % bodů. Nicméně podle ekonomických zpravodajů v tento den výkonnost nárůstu cen akciového trhu byla v Evropě tentokrát téměř dvojnásobná než v USA.

Na tuto skutečnost pochopitelně zareagoval i mezinárodní devizový trh, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) v průběhu pátečního evropského rána dne 31.3.2023, zhruba v čase 5:48 CET, což odpovídá času východního pobřeží USA a to 12 minut před americkou půlnocí ze čtvrtka 30.3. na pátek 31.3.2023,  vzrostla jen mírně a to podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na výši bodového stavu 102,21 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,06 % bodů. V uváděném dni a čase se tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,0905 USD za EUR s dosavadním denním posílením o + 0,04 % kurzu vůči USD.  Tato stávající situace tak vytvořila atraktivní pozici pro investiční zlato v rámci komoditního trhu, kdy na krátký čas cena zlata překonala o jeden americký dolar a deset centů hodnotu zlata nad 2.000 USD za trojskou unci a následně mírně poklesla na aktuální hodnutu v čase 5:57 CET dne 31.3.2023 ve výši 1.998,50 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,05 % své ceny.

Všechny tyto skutečnosti a pozitivní změny pro evropský akciový trh a následně i pro cenu zlata obchodovaného na světových trzích podle finančních stratégů mají z velké části tak zvaně na svědomí pozitivní data německého hospodářství, která byla reportována právě ve čtvrtek dne 30.3.2023. Podle těchto zveřejněných údajů německým statistickým úřadem (Statistisches Bundesamt) jako odhad vývoje míry inflace v Německu spolu s hrubým odhadem vývoje zemí Evropské unie vyplývá, že index spotřebitelských cen dosáhl meziročního objemu inflace 7,8 procenta jako odhadovaný údaj za březen letošního roku 2023 ve spolkových zemí Německa. Odhad německých statistiků ve vztahu k zemím EU pak udává inflaci o 0,1 % vyšší než v Německu a to na celkové průměrné hodnotě ve výši 7,9 procenta meziročně. Dalším výrazným krokem pro posílení evropského akciového trhu a z části i zpevnění směnného kurzu jednotné evropské měny euro (EUR) přispěla makroekonomická projekce eurozóny, kterou představila Evropská centrální banka (ECB), podle které by míra inflace v eurozóně měla do konce letošního roku 2023 poklesnout na hodnotu ve výši zhruba 2,8 % ročně.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací