25.8.2022

Současný směnný kurz nejobchodovatelnějšího měnového páru na mezinárodním devizovém trhu a to jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) již třetí den se ocitl na stavu tak zvané pod paritní hodnoty EUR vůči USD. Aktuální obchodní trend tohoto měnového páru EUR/USD v průběhu čtvrtečního evropského dne 25.srpna letošního roku 2022 nadále udržuje euro v poklesu vůči americkému dolaru, který má nyní vyšší směnnou hodnotu než jednotná evropská měna euro. Tato situace tak nastala po více jak dvaceti letech nebo-li od doby zavedení eura na trh jako samostatné měny.

Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne dne 25.srpna letošního roku 2022 americký dolar (USD) obchodoval na devizovém trhu vůči jednotné evropské měně euro v obchodním trendu poklesu USD vůči EUR. Zhruba v čase 11:24 CET uváděného dne se tento globální měnový pár obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši přesné parity 1,00 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,33 % kurzu vůči EUR. Následně pak v průběhu odpoledne tohoto uváděného dne se zhruba v čase 15:16 CET tento měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu, kdy euro již bylo pod paritní hodnotou a to ve výši 0, 996 USD za EUR s dosavadním poklesem EUR o – 0,03 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy bodový stav USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) indikoval během dopoledne 25.8.2022 výši 108,22 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,42 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Americký dolar (USD) pak v průběhu odpoledne 25.8.2022 posílil a hodnota indexu dosáhla výše 108,55 USD bodů s dosavadní denní ztrátou o – 0,14 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Jednotná evropská měna eura tak oslabila i vůči britské libře, když v průběhu čtvrtečního evropského odpoledne dne 25.8.2022, zhruba v čase 15:24 CET se tento měnový pár EUR/GBP obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 0,844 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,036 % kurzu vůči GBP.  V současnosti tak analytici a finanční stratégové  se snaží odhadnout, kdy a při jaké hodnotoě směnného kurzu se pokles eura zastaví a následně zda se opět vrátí nad paritní hodnotu. Mezitím se investoři a ostatní účastníci finančních trhů připravují na to, že centrální banka USA FED může ještě ve snaze potlačit inflaci zvýšit úrokové sazby a na svém výročním shromáždění v Jackson Hole ve Wyomingu, které ve čtvrtek 25.8.2022 začíná a potrvá do soboty 27.8.2022 uvést náznaky dalšího postupu v této věci. Nicméně finanční trhy zmírnily očekávání s tím, že by se americká centrální banka Federal Reserve System mohla uchýlit k pomalejšímu tempu zvyšování sazeb po předcházejících prohlášeních v ryze jestřábím stylu za období posledních týdnů.

V této věci pak velmi silně působí regionální pohled neb jak analytici z USA tak z Evropy již nedokážou být plně objektivní, což i samotní američtí analytici přiznávají. „Náš výhled a naše obchody a naše pozice na straně stratéga jsou rozhodně zaujaté směrem k dalšímu znehodnocování eura oproti tomu, kde jsme nyní,“ řekl Luis Costa, vedoucí strategie pro střední a východní Evropu v Citibank, v úterý pro „Squawk Box Europe“ CNBC. Pro úplný obrázek se také musíte podívat za hranice Evropy a Spojených států, říká finanční startég  pan Costa. Při srovnávání eura (EUR) a amerického dolaru (USD) hraje roli několik faktorů, které působí v tandemu s probíhajícím konfliktem na Ukrajině a rostoucí inflací v obou regionech. Velkoobchodní ceny plynu v Evropě v pondělí prudce vzrostly poté, co Rusko oznámilo neplánovanou údržbu svého hlavního plynovodu do Německa, Nord Stream 1, zatímco vlny veder ještě více zatížily dodávky energie. Nicméně na druhé straně pak podle stratéga pro makro ekonomiku francouzské bankovní skupiny Societe Generale pana Kita Juckese síla dolaru však nemusí vydržet. Evropa by se podle stratéga měla z těchto „strastí“ vzpamatovat. “Stále nechápu, jak se to může shromáždit na něčem jiném než na krátkém krytí, ale pokud do toho nebudou zasahovat rizikové trhy, euro může již brzy najít podporu,” uvedl pan Juckes,  

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací