30.6.2022

Jednotná evropská měna euro (EUR) v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 30.června letošního roku 2022 již poklesla vůči americkému dolaru pod kurzovní hranici 1,05 USD za EUR. Podle hlavního ekonoma ECB (European Central Bank) pana Philipa Laneho, který vidí značné riziko spirálové inflace v Evropě je zpomalení ekonomického růstu eurozóny zcela nevyhnutelné. Zároveň pan Lane klade tak zvanou řečnickou otázku : „zda Lagardeová bude následovat vícenásobné zvýšení sazeb, když se výhled růstu regionu zhorší“.

 

 

Finanční analytici pak doplňují, že toto vyjádření na adresu šéfové ECB paní Lagardeové odráží srovnání s americkým FEDem, který zvyšováním úrokových sazeb tlačí ekonomiku USA a americký dolar (USD) tak posílil. Aktuálně americký dolar (USD) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) posílil a v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 30.6.2022, zhruba v čase 7:56 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0454 USD za EUR , avšak již s dosavadním denním posílením EUR o + 0,14 % kurzu vůči USD. Tento vzájemný směnný kurz eura a amerického dolaru byl dosažen za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru na mezinárodním devizovém trhu v rámci forexových operací dosáhla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) bodového stavu  bodové výše 105,01 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,09 % bodové hodnoty. Tento dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) jako mezinárodně uznávaný ukazatel směnné hodnoty USD porovnává tuto domácí měnu USA a hlavně světovou komoditní měnu ve společném měnovém koši vůči další šestici hlavních světových měn (EUR – euro, JPY – japonský jen, GBP – britská libra, CAD – kanadský dolar, SEK – švédská koruna a CHF – švýcarský frank).

Hlavní ekonom Evropské centrální banky(ECB) pan Philip Lane uvedl, že toto tzv. frankfurtská instituce bude muset zůstat v nadcházejících měsících ostražitá s vyhlídkou na stále vyšší spirálu inflace spolu s rizikem spotřebitelského zpomalení v regionu. “Vzhledem k nejistotě musíme řídit tato dvě rizika,” řekl v úterý 28.6.2022 pan Philipe Lane, který je také členem Rady guvernérů Evropské centrální banky, při rozhovoru s Annette Weisbachovou z ekonomického zpravodajství americké TV stanice CNBC, který se uskutečnil v Sintra na fóru ECB v Portugalsku. „Na jedné straně to mohou být síly, které udrží inflaci vyšší, než se očekávalo, déle. Na druhou stranu máme riziko zpomalení ekonomiky, které by snížilo inflační tlaky,“ dodal pan Lane. „Je to velmi jasné, mít jasnou vizi pro několik příštích schůzek, orientovat se na to, abychom se vzdali velmi nízkým sazbám, které jsme měli již několik let, ale také plně respektovat důležitost závislosti na datech. A zachovat si možnost reagovat na to, co vidíme, v nadcházejících měsících.“, ještě doplnil hlavní ekonom ECB pan Lane.

Obrazně řečeno dle ekonomických zpravodajů se tak všechny oči upírají na ECB s očekáváním na tak zvané kritické zasedání ECB v příštím měsíci. Centrální banka eurozóny a zemí EU (Evropská centrální banka ECB – European Central Bank) uvedla, že poprvé za 11 let zvýší úrokové sazby, ale investoři se více zajímají o pochopení toho, co ECB dělá pro řešení rizik fragmentace v regionu. Centrální banka eurozóny (ECB) uspořádala počátkem tohoto měsíce mimořádné zasedání, když se zvýšily náklady na půjčky pro takzvané periferní evropské země. ECB uvedla, že vyvine nový nástroj k řešení těchto rizik a nejen finanční trhy však zůstaly zvědavé, kdy bude nástroj implementován a jak daleko půjde. Tyto rozhovory přicházejí v době, kdy panují všeobecné obavy o ekonomiku eurozóny a EU a v době, kdy je inflace značně vysoká a výhled ekonomického růstu se zhoršuje. Nejbližší zasedání Rady guvernérů ECB se má uskutečnit již 6.7.2022, avšak analytici uvádějí, že tento bod úrokových sazeb bude projednán až na druhém červencovém zasedání RG ECB a to 21.7.2022.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací