17.5.2022

Aktuálně se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) v průběhu úterního evropského rána dne 17.května roku 2022, zhruba v čase 7:18 CET obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0444 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,12 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy globální postavení amerického dolaru (USD) vykazovalo podle dolarového indexu DXY mírnější pokles své směnné hodnoty vůči ostatním hlavním světovým měnám. Hodnota tohoto indexu DXY (US Dollar Currency Index) tak v uváděném dni a čase byla na bodovém stavu ve výši 104,16 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Hlavní měnový pár devizového trhu nebo také nazývaný jako globální měnový pár EUR/USD aktuálně povzbuzuje euro a to skrz měkčí americký dolar a náladu na riziko, aby tato jednotná evropská měna prodloužila předchozí odraz od pětiletého minima. Avšak opatrný sentiment investorů před zveřejněním makroekonomických dat spolu s nadcházejícími událostmi ve vztahu k ukrajinsko – ruskému konfliktu však v poslední době spíše jen testuje kupující tohoto měnového páru EUR/USD. Oživení nálady na trhu by mohlo souviset s titulky o covidu z Číny, stejně jako s nedávno horšími americkými údaji o stavu ekonomiky USA dle sdělení centrální banky Federal Reserve Systém (FED). Zároveň čínská Šanghaj oznámila plány na ukončení uzamčení souvisejícího s covidem poté, co byl třetí den po sobě nulový výskyt případů koronaviru mimo karanténní oblast. 

Nicméně stojí za zmínku, že nejnovější komentáře China State Planner, které podle agentury Reuters uvádějí rostoucí tlak na ekonomiku směrem dolů, totiž zpochybňují optimismus trhu a sílu amerického dolaru, čehož momentálně využila jednotná evropská měna euro. V této souvislosti analytici a finanční stratégové jako například pan Lee Sue Ann a pan Quek Ser Leang, coby FX stratégové ze skupiny UOB, poznamenali, že pravděpodobnost proražení tohoto hlavního měnového páru devizového trhu a to pár  EUR/USD pod hranici vzájemného směnného kurzu 1,0340 USD za EUR  zřejmě již úplně ztratilo  na síle. Dle vyjádření těchto odborníků Forex trhu je ovšem stále zřejmé, že narůstá tlak na jednotnou evropskou měnu euro a americký dolar odtud z aktuální pozice v příštím týdnu pravděpodobně opět poroste a tudíž nelze vyloučit dosažení paritní hranice směnných hodnot obou měn.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací