14.10.2022

Stávající směnná hodnota české koruny (CZK) nejen pod vlivem vysoké míry inflace v ČR nezaznamenala v posledních týdnech letošního roku 2022 výrazný posun ke svému zpevnění vůči hlavním světovým měnám a ani vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a zejména vůči americkému dolaru (USD). Vlivem nejen inflačního nárůstu pak účastnící mezinárodního devizového trhu v rámci forexových obchodů s českou korunou (CZK) mohli zaznamenat propad tuzemské měny ČR. Nicméně působením centrální banky ČR České národní banky (ČNB) na devizovém trhu formou tak zvaných intervenčních nákupů udržuje ČNB ve vztahu k hlavním světovým měnám relativně stabilní směnný kurz CZK.

Aktuálně se tak domácí měna České republiky česká koruna (CZK) v průběhu pátečního evropského rána dne 14.října letošního roku 2022, zhruba v čase 6:20 CET obchodovala vůči jednotné evropské měně euro (EUR) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě rozpětí od 24,5711 do 246325 CZK za EUR s dosavadním denním poklesem CZK o – 0,05 % kurzu vůči EUR. Postavení české koruny (CZK) vůči americkému dolaru (USD) na forexovém trhu momentálně v uváděném dni a čase zaznamenalo posílení CZK vůči USD a to v rozpětí vzájemného směnného kurzu na hodnotě od 25,1110 do 25,1660 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,05 0 kurzu vůči USD. Podle vyjádření analytiků devizového trhu toto posílení CZK vůči USD je pouze tržním projevem aktuálního celosvětového poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD).

Tohoto globálního poklesu tak využila i jednotná evropská měna euro (EUR), která se tak vůči USD v uváděném dni a čase obchodovala na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu v úzkém rozpětí od 0,9784 do 0,9785 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD, měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn byla na hodnotě ve výši 112,43 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,05 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Avšak i přes stávající opětovně posilující obchodní trend pro americký dolar tak tato aktuální bodová hodnota v porovnání s předcházejícím týdnem představuje více jak dvou bodovou ztrátu dle bodové hodnoty indexu DXY.

Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností se nejen tyto faktory promítají následně do směnné hodnoty CZK. Avšak velmi podstatnou část tvorby kurzu domací měny ČR tvoří i vliv samotné míry inflace, která dle dat ČSÜ ze dne 11.10.2022 jako údaje s vypovídající schopností k září letošního roku 2022 udávají momentální míru inflace přírůstku spotřebitelských cen v porovnání s měsícem předcházejícího roku ve výši rovných 18-ti procent. Celková roční inflace jako přírůstek spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců se dle údajů ČSÚ stále udržuje ve výši dvouciferného čísla a to 12,7 % ročně a stávající meziměsíční nárůst mezi měsíci srpen a září roku 2022 tak udává růst inflace o 8 desetin procenta, což dle ekonomů svědčí o zpomalení tempo růstu neboť v předcházejícím období se jednalo o meziměsíční  nárůsty několika procent. Nicméně podle prognóz jak ČNB tak i  finančních stratégů nelze s ohledem na současnou jak ekonomickou tak geopolitickou situaci s vlivem energetické krize očekávat posilování CZK, ba spíše její mírnější pokračující oslabování.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací