18.4.2023

Cena zlata na komoditním trhu v průběhu pondělního evropského večera dne 17.4.2023, zhruba v čase 21:38 CET klesla pod hranici 2.000 USD za trojskou unci na hodnotu ve výši 1.995,80 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,40 % své ceny. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společnosti hlavním důvodem poklesu ceny zlata byl fakt, že dle momentálního investorského sentimentu převážil většinový názor, že centrální banka Spojených států FED opět zvýší úrokové sazby a cena zlata výrazněji poklesne. Avšak během úterní noci a rána tento sentiment investorů vyprchal a cena investičního zlata zamířila opět vzhůru.

Podpora ostatních obchodníků se zlatem a zejména situace, kdy během noci z pondělí na úterý dne 18.4.2023 americký dolar (USD) oslabil svoji směnnou hodnotu způsobila zájem o investiční zlato a vlivem zvýšené poptávky tak cena zlata se vrátila nad hranici 2.000 USD za trojskou unci. Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 18.dubna letošního roku 2023, zhruba v čase 6:18 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 2.011,50 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,22 % své ceny. Tato cena tak představuje v ročním porovnání mírnější ztrátu ve výši – 1,68 % své ceny za posledních 12 měsíců, avšak v porovnání od začátku letošního roku 2023 tato aktuální cena zlata představuje středně silný nárůst o + 8,15 % své ceny.

Překonání cenové hranice zlata nad 2.000 USD za trojskou unci považují analytici a finanční stratégové za signál, že investorská veřejnost ať už odborná či laická nepovažuje pokračující zpevňující obchodní trend růstu směnné hodnoty amerického dolaru za aktuální nebezpečí ohrožující cenu zlata ve spojitosti s rizikem krize bankovního sektoru a stále vysoké míry inflace. V současnosti v průběhu úterý dne 18.4.2023, v čase 6:18 CET tak byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na hodnotě ve výši 102,03 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,08 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se globální měnový pár jednotné evropské měny euro /EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,094 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,08 % kurzu vůči USD.

Silnější americký dolar (USD) a růst výnosů dluhopisů spolu s určitým vybíráním zisků z nedávných zisků vytvářejí tlak na zlato, řekl Jim Wyckoff, senior analytik Kitco Metals. Trend u zlata je stále rostoucí a „nepřekvapilo by mě, kdyby zlato v nadcházejících týdnech dosáhlo nového rekordu,“ dodal Wyckoff. Ekonomická data z předchozího týdne však začala vyplňovat portrét americké ekonomiky, která ztrácí dynamiku a zesiluje tak zvaně sázky, že další zvýšení úrokových sazeb centrální bankéřů Federal Reserve System bude jejich poslední. Nástroj CME FedWatch ukazuje, že trhy počítají s 85% pravděpodobností zvýšení o 25 bazických bodů na zasedání letos v květnu roku 2023. Stávající rozsah ceny zlata okolo 2 000 USD za trojskou unci je slibnou oblastí podpory pro slitky, řekl Carlo Alberto De Casa, externí analytik společnosti Kinesis Money. Investoři se tak právě tento 16.týden roku 2023 zaměří na komentáře představitelů Fedu, než vstoupí do období tak zvaného informačního blackoutu od 22. dubna před zasedáním Fedu, které se uskuteční ve dnech 2. až 3. května letošního roku 2023.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací