25.8.2020

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně, podala žádost o uvedení svých akcií na burzy v Hongkongu a Šanghaji. Primární veřejná nabídka akcií by mohla vynést až 30 miliard dolarů (zhruba 660 miliard Kč) a stát se největší na světě, napsala agentura Reuters.

Společnost Ant Group neposkytla informace o rozsahu a termínu primární nabídky. Zdroje agentury Reuters obeznámené se situací nicméně již dříve uvedly, že firma by mohla na burzy vstoupit v říjnu a že plánuje prodejem svých akcií získat přes 20 miliard dolarů. Tento týden tři z těchto zdrojů upozornily, že v případě příznivých podmínek na trhu by výnos z prodeje akcií mohl dosáhnout 30 miliard dolarůSpolečnost Ant Group by tak mohla překonat rekord saúdskoarabské ropné firmy Saudi Aramco, která v rámci loňské primární veřejné nabídky akcií získala 29,4 miliardy dolarů. Předchozí rekord držela primární emise akcií společnosti Alibaba, která v roce 2014 vynesla 25 miliard dolarů.

Ant Group hodlá peníze získané prodejem akcií využít k rozšíření uživatelské základny a přeshraničních plateb. Chce rovněž posílit své aktivity v oblasti vývoje a výzkumu. V Šanghaji plánuje firma uvést akcie na trh Star Market, který byl spuštěn loni v červnu a je obdobou amerického technologického trhu Nasdaq . Primární nabídka firmy by měla posílil status obou měst, tedy Hongkongu a Šanghaje, jako center kapitálového trhu. Největší a nejznámější součástí společnosti Ant Group je platební služba Alipay, která měla v červnu 711 milionů aktivních uživatelů. Celkové tržby společnosti Ant Group v prvním pololetí vzrostly o téměř 40 procent na 72,5 miliardy jüanů (232 miliard Kč). Její zisk se téměř zdvanáctinásobil na 21,9 miliardy jüanů (70 miliard Kč), píše Reuters. Firmu Ant Group kontroluje zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma. Alibaba ve firmě vlastní zhruba třetinový podíl.

Zdroj: Reuters, ČTK, Patria

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací