6.6.2023

Hlavní světová komoditní měna a domácí měna Spojených států americký dolar (USD) po zveřejnění dat indexu nákupních manažerů PMI (Purchasing Managers Index) zaznamenal v rámci forexových operací devizového trhu pokles své směnné hodnoty vůči ostatním hlavním světovým měnám. Index PMI vyjadřuje vztah k soukromému sektoru služeb v USA a právě čerstvě reportovaná data během amerického pondělního odpoledne dne 5.6.2023 přinesla velmi slabý nárůst tohoto sektoru americké ekonomiky. Ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky finančního trhu tento výsledek indexu PMI označili termínem „sektor služeb sotva rostl“.

Nejen na základě těchto skutečností, které ovšem sehrály podstatnou roly začala již od pondělního večera dne 5. června letošního roku 2023 klesat směnná hodnota amerického dolaru (USD). Aktuálně se tak současná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) během úterního evropského rána dne 6.6.2023, zhruba v čase 6:42 CET pohybovala na hodnotě ve výši 103,89 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,10 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Tento index, který porovnává hodnotu amerického dolaru s další šesticí hlavních světových měn tak za poslední rok dle dat technické analýzy vykázal již oslabený růst ve výši 1,76 % bodové hodnoty za posledních 52 týdnů, avšak s pouhým rlstem o + 0,4 % bodové hodnoty od začátku letošního roku 2023. V posledních týdnech pak k oslabení USD výraznou měrou přispěla situace ohledně dluhového stropu Spojených států, kdy až do poslední chvíle nebylo zcela zřejmé, že nakonec k dohodě v Kongresu USA opravdu došlo.

Současný pokles amerického dolaru tak zaznamenaly vzájemné směnné kurzy ostatních hlavních světových měn a například globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se tak v úterý dne 6.6.2023, zhruba v čase 6:52 CET obchodoval ve vzájemném kurzu na hodnotě ve výši 1,072 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,08 % kurzu vůči USD. Další velmi významnou měnou světového devizového trhu, která díky tomuto posílila je japonský jen (J/Y), který se v minulých dnech propadl na novodobé minimum a to od září loňského roku 2022, když 30.5.2023 směnný kurz překročil hranici 140 JPY za USD. Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 6.6.2023, zhruba v čase 7:01 CET se tento měnový pár USD/JPY obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 139,33 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,15 % kurzu vůči JPY. Podle odborníků forexového trhu ovšem za posílením JPY také z části mohou devizové intervence japonské centrální banky BoJ (Bank od Japan).

Světová rezervní měna americký dolar (USD) tak nyní podle finančních stratégů spolu se svými investory vyčkává na rozhodnutí centrální banky USA Federal Reserve systém (FED) ohledně výše úrokových sazeb. Podle odhadů finančních expertů by ještě na červnovém zasedání FOMC (Federal Open Market Committee) mohlo dojít k rozhodnutí o pravděpodobně v tomto roce posledním navýšení úrokových sazeb v odhadované výši o dalších 25 bazických bodů (0,25 % p.a.). Ovšem podle ekonomických zpravodajů budou členové FOMC před tímto zasedáním, které proběhne tradičně jako dvoudenní a to ve dnech 13. až 14. června 2023 ve Washingtonu, DC, tak zvaně ve stavu „výpadku proudu“ neboť údaje o inflaci spotřebitelských cen za květen letošního roku 2023 v USA, budou zveřejněny až během amerického odpoledne dne 13. června 2023, což je právě již první den zasedání FOMC FED. Právě index CPI, který reportuje data o inflaci je jedním z klíčových ukazatelů pro rozhodování FOMC FED o sazbách spolu se stavem ekonomiky s ohledem na vývoj HDP a zejména pak na situaci trhu práce. Finanční stratégové tak predikují současný vývoj směnné hodnoty USD jako spíše stagnující s pokračováním mírného poklesu a to až do doby přijetí rozhodnutí FOMC FED o úrokových sazbách.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací