1.2.2024

Dvoudenní zasedání centrálních bankéřů Spojených států amerických FOMC FED (Federal Open Market Commitee Federal Reserve System), které se uskutečnilo ve dnech 30.a 31.1.2024 jako měno politické nakonec úrokové sazby nezměnilo a ponechalo na původní výši 5,25 % až 5,50 % ročně, což je nejvyšší úroveň za posledních 22 let. V rámci tiskové konference šéf FEDu pan Jerome Powell sdělil, že je velmi nepravděpodobné, aby zasedání FOMC FED v březnu letošního roku 2024 již přistoupilo ke snižování úrokových sazeb, jak se většina analytiků finančního trhu domnívá.

 

 

Na základě z velké části tohoto začala směnná hodnota amerického dolaru (USD) opět posilovat a aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne dne 1.2.2024, zhruba v čase 11:04 CET směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala denní růst o + 0,39 % bodové hodnoty na stavu ve výši 103,67 USD bodů dle tohoto indexu, který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby měny, která je stále majoritně považována za světovou rezervní měnu, pohyboval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0797 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,17 % kurzu vůči USD.

Ceny jednotlivých akciových titulů  klesly na svá seanční minima, když šéf Fedu pan Jerome Powell na tiskové konferenci uspořádané po skončení tohoto prvního zasedání FOMC FED v letošním roce 2024 zmařil naděje obchodníků, kteří chtějí, aby centrální banka snížila sazby dříve, než dojde k recesi. Tímto zmařením dle komentářů ekonomických zpravodajů je fakt, když pan Powell sdělil, že je vysoce nepravděpodobné snížení úrokových sazeb již na březnovém zasedání FOMC FED v letošním roce 2024. Právě toto datum potencionálně možného začátku snižování úrokových sazeb v USA centrální bankou FED bylo většinou analytiků a finančních stratégů uváděno a investorský sentiment se tak přizpůsobil tomuto potencionálnímu trendu, na jehož základě pak investoři prováděli své finanční operace, které tak vedly ke krátkodobému růst cen v rámci akciového trhu.

Šéf centrálních bankéřů, předseda Federal Reserve System (FED) pan Jerome Powell se také v rámci svého vystoupení na tiskové konferenci uskutečněné dne 31.1.2024 po skončení zasedání FOMC FED, odmítl zavázat k sérii snížení sazeb, jakmile Fed udělá první krok, s tím, že „bude záviset na datech“. Další dvě data rozhodnutí centrální banky jsou naplánována na 20. března a 1. Května letošního roku 2024. V posledních měsících se obchodníci a stratégové z Wall Street zaměřili na tato dvě setkání jako na pravděpodobné kandidáty na první snížení sazeb, protože inflace nadále klesá a růst pracovních míst se zpomaluje . Nicméně podle finančních stratégů devizového trhu je pravděpodobné, že směnná hodnota USD tak bude ještě posilovat a jednotná evropská měna euro (EUR) vůči USD prohloubí svůj dosavadní pokles pokud výrazně nezasáhne Evropská centrální banka (ECB) formou měnových intervencí či zvýšením úrokových sazeb, které by ovšem mělo negativní dopad na ekonomiku zemí eurozóny.

 

 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací