26.1.2024

Poslední zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank), které se uskutečnilo včera, a to ve čtvrtek dne 25.ledna roku 2024 rozhodlo o setrvání stávající výše úrokových sazeb. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na finanční analytiky jsou tyto stávající úrokové sazby v eurozóně, tak stále na maximální rekordní výši od posledního výraznějšího zvýšení bankovních sazeb, které proběhlo v září loňského roku 2023. ECB zaznamenala výrazný pozitivní pokrok v inflaci, ale nenaznačila, že by začala mluvit o snížení sazeb.

 

Reakce devizového trhu na toto rozhodnutí s ohledem na směnnou hodnotu jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD), coby ústřední měně komoditního trhu, prozatím kýžený efekt posílení nepřineslo. Aktuálně v průběhu evropského pátečního brzkého rána dne 26.ledna letošního roku 2024, zhruba v čase 5:22 CET se směnný kurz tak zvaného globálního měnového páru jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) v rámci forexových operací devizového trhu pohyboval na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,084 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,046 % kurzu vůči USD. Pokles v uvedeném dni a čase zaznamenalo euro (EUR) nejen vůči USD, ale také  i vůči britské libře (GBP) a dokonce i japonskému jenu (JPY).

Euro (EUR) vůči britské libře (GBP )se tak během ranních evropských pátečních hodin dne 26.1.2024 v rámci operací forexového trhu pohybovalo na hodnotě ve výši 0,853 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,047 % kurzu vůči GBP. Měnový pár EUR/JPY rovněž zaznamenal oslabení EUR o – 0,019 % kurzu vůči JPY při stavu směnného kurzu ve výši 160,11 JPY za EUR. Těchto směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) také vykazovala mírný pokles své bodové hodnoty při stavu tohoto indexu DXY ve výši 103,50 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Evropská centrální banka (ECB) svým rozhodnutím tak ponechala úrokové sazby stabilní a zopakovala, že je bude držet vysoko po „dostatečně dlouhou dobu“, aby inflace dosáhla cíle.

Evropská centrální banka (ECB) tak drží úrokové sazby po třetím zasedání v řadě stejné a to poté, co v září loňského roku 2023 zvýšila svou referenční vkladovou facilitu na 4 % ročně. ECB uvedla, že nedávné údaje „obecně potvrdily“ její předchozí střednědobý výhled inflace a že klesající trend základní inflace pokračuje. Prezidentka ECB paní Christine Lagardeová během tiskového brífinku uvedla, že prosincový nárůst inflace byl očekávaný a způsobený srovnávací základnou a „nenarušuje náš názor, že proces dezinflace funguje“. Rada guvernérů centrální banky se nicméně shodla na tom, že je „předčasné diskutovat o snížení sazeb,“ uvedla. Bude i nadále záviset na datech, nikoli „fixovat se na jakýkoli kalendář,“ dodala paní Lagardeová. “Budoucí rozhodnutí Rady guvernérů zajistí, že její základní úrokové sazby budou stanoveny na dostatečně restriktivních úrovních tak dlouho, jak to bude nutné,” uvedla ECB ve svém tiskovém prohlášení.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací