20.6.2023

Současné rostoucí životní náklady pro obyvatele téměř v celém světě na základě zvyšování cen zejména energií, které se tak promítají do výrobních nákladů společností zajišťující výrobky a služby pro spotřebitele, ekonomy označované jako projev inflace, výrazně zvýšil zájem o kryptoměny jako alternativu investičního nástroje vhodného pro zhodnocování finančních prostředků, coby forma ochrany před inflací, oproti tradičnímu finančnímu trhu. Nicméně finanční odborníci upozorňují, že investice do kryptoměn je jednou z nejvíce rizikových investic a případná ztráta tak může být mnohonásobně vyšší než objem míry inflace.

 

Zároveň tito odborníci připouštějí, že potencionální a následně i reálný zisk ze zrealizovaných obchodů s kryptoměnami v mnohých případech již dosáhl několika destinásobků vložených finančních prostředků v závislosti na situaci včasného nákupu a délky držení konkrétně dané kryptoměny. V této souvislosti je pak stále nejrozšířenější virtuální měnou Bitcoin (BTC), který stále drží své prvenství co se týče tržní kapitalizace tohoto investičního nástroje. Aktuálně se v průběhu úterního evropského rána dne 20.června letošního roku 2023, zhruba v čase 6:42 CET tato kryptoměna Bitcoin (BTC) obchodovala na trhu digitálních měn Coinbase vůči americkému dolaru (USD) na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 26.930,89 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 0,99 % kurzu vůči USD. Tohoto kurzu bylo dosaženo za situace, kdy v uváděném dni a čase se na tradičním forexovém trhu obchodoval měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a světové rezervní měny amerického dolaru (USD) na hodnotě kurzu ve výši 1,091 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,082 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací