12.1.2024

Obchodní den 11.1.2024 v rámci dluhopisového trhu investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančního trhu zaznamenali strmé ztráty ohledně výnosů amerických státních dluhopisů (US Bonds) a to po té, co poslední údaje o inflaci byly vyšší, než se očekávalo, což posunulo očekávání ohledně snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému dále. Výnos z 10-ti letého dluhopisu klesl o více než 6 bazických bodů na 3,968 %. Ročně. Předtím se většinu týdne pohyboval lehce nad hranicí 4 procent.  Dále pak klesl i výnos dvouletého US bondu o více než 11 bazických bodů a dosáhl 4,256 % ročně.

 

V průběhu pátečního evropského rána dne 12.ledna letošního roku, zhruba v čase 8:03 CET se hodnota výnosu 10-ti letého amerického vládního dluhopisu (10 YR US Bond) pohybovala ve výši 3,982 % p.a. s již růstem o + 0,7 bazického bodu svého denního výnosu. Dvouletý US Bonds také zaznamenal růst svého výnosu a to o + 1,2 bazického bodu na hodnotu ve výši 4,272 % ročně. Momentální růst svého výnosu zaznamenal dokonce i tříměsíční US bond a to dokonce o 6 bazických bodů na hodnotu svého výnosu ve výši 5,442 % ročně. Těchto výnosů bylo dosaženo za situace, kdy v rámci forexového trhu znovu po předchozím poklesu začal posilovat svoji směnnou hodnotu americký dolar (USD). Podle údajů dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, tento index posílil o + 0,04 % bodové hodnoty na stav ve výši 102,33 USD bodů.

Dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy dluhopisového trhu, data ukazující dle indexu spotřebitelských cen (CPI) vývoj inflace v USA za prosinec vykázala mezi měsíční nárůst inflace o + 0,3 % přičemž analytici očekávali hodnotu maximálně do 0,2 procenta a údaje o dvanáctiměsíční inflaci pak odhalily inflaci v USA ve výši 3,4 % ročně, přičemž limitní hranici odhadu predikovaly výši 3,2 procenta. Nicméně i přesto, že data ukázaly vyšší inflaci než se očekávalo účastníci finančních trhů jsou přesvědčeni, že centrální bankéři Spojených států v průběhu již letošního roku 2024 začnou v rámci rozhodnutí FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) se snižováním úrokových sazeb. Federální rezervní systém v prosinci uvedl, že očekává, že letos třikrát po malých přírůstcích sníží sazby. Zápis z jednání, který byl zveřejněn dříve v lednu, však ukázal, že zůstává značná nejistota ohledně směru úrokových sazeb a že někteří tvůrci politik také nevyloučili možnost, že sazby ještě porostou.

Značná část investorů tak doufá, že úrokové sazby jejichž výše je plně v kompetenci centrální banky Spojených států Federal Reserve System (FED) respektivě jejího klíčového výboru Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee)budou sníženy více, než samotný FOMC FED nyní očekává, a že snižování úrokových sazeb začne již letos v březnu roku 2024. Podle nástroje CME FedWatch Tool trhy naposledy cenily s přibližně 61% pravděpodobností, že dojde k prvnímu snížení sazeb právě již v březnu letošního roku 2024. „Poslední zápis ze zasedání FOMC FED by měl zpochybnit očekávání trhu ohledně načasování snížení sazeb. Ve zprávě není nic, co by přimělo FED ke spěchu snížení sazeb.“ napsala Alexandra Wilson-Elizondo, zástupkyně investičního ředitele multi-asset řešení v Goldman Sachs Asset Management. “Nicméně, protože nebylo příliš horké, mělo by to ponechat naděje na měkké přistání nedotčené.”, sdělila tato odbornice.

 

 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací