10.3.2023

Podle původních odhadů ze závěru loňského roku 2022 jak centrální banka Spojeného království Bank of England (BoE), tak i ve shodě s Úřadem pro rozpočtovou odpovědnost předpovídali začátkem roku 2023 nástup britské ekonomiky do hospodářské cyklu recese. Ovšem páteční data ze dne 10.3.2023 předčily svá očekávání a Velká Británie vykázala růst svého hrubého domácího produktu (HDP) o + 0,3 % za leden letošního roku 2023. Hospodářství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska podle posledních zveřejněných ekonomických dat vykazuje známky svého ekonomického zotavení. 

Na tuto skutečnost zareagoval i směnný kurz devizového trhu, kdy v průběhu evropského pátečního dopoledne dne 10.března letošního roku 2023, zhruba v čase 9:15 CET se domácí měna evropského ostrovního království Velké Británie britská libra (GBP) obchodovala v rámci forexových operací vůči americkému dolaru (USD) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1935 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,08 % kurzu vůči USD. Před zveřejněním výsledků o stavu HDP ve Velké Británii se tento směnný kurz měnového páru GBP/USD pohyboval lekce pod hranicí kurzu 1,1909 USD za GBP. Tohoto aktuálního kurzu bylo dosaženo za situace, kdy v uvedeném dni a čase byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) ve výši 105,28 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Směnná hodnota britské libry (GBP) v rámci devizového trhu také zaznamenala posílení vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a v průběhu závěru tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako desátý v pořadí, a to v pátek dne 10.března letošního roku 2023, zhruba v čase evropského dopoledne 9:28 CET se tento měnový pár EUR/GBP obchodoval na forexovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,886 GBP za EUR s dosavadním denním posílením GBP o + 0,124 % vůči EUR.  Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové komoditní měny se obchodoval v uvedeném dni a čase ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0582 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,02 % kurzu vůči USD, kdy analytici poukazují na to, že GBP posílila silněji než EUR a predikce obchodního trendu předurčují pokračující růst GBP vůči USD, ale euro by mohlo ještě mírně vůči USD poklesnout.

Ekonomové a finanční analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali měsíční nárůst HDP o 0,1 %. HDP a to za situace, kdy růst GDP Velké Británie během tří měsíců do konce ledna letošního roku 2023 de facto stagnoval, jak uvedl Národní statistický úřad Spojeného království Velké Británie. „Sektor služeb vzrostl v lednu 2023 o 0,5 % po poklesu o 0,8 % v prosinci 2022, přičemž největší příspěvek k růstu v lednu 2023 pocházel ze vzdělávání, dopravy a skladování, dále pak z činností v oblasti lidského zdraví a umění, zábavy a rekreace. z nichž všechny se po pádech v roce 2022 tak zvaně odrazily ode dna,“ Nicméně Spojené království zůstává jedinou zemí z hlavních ekonomik G-7, která dosud plně nezískala ztracenou produkci během virové pandemie Covid-19.  Úřad pro rozpočtovou odpovědnost  k této věci aktuálně v pátek dne 10.3.2023 uvedl, že měsíční HDP se nyní odhaduje na 0,2 % pod úrovní před pandemií.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací