30.11.2023

Zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) , uvádí, že v současnosti se globální ekonomika vyhne takzvanému tvrdému přistání. Avšak OECD ve své zprávě zveřejněné ve středu dne 29.listopadu letošního roku 2023 zhoršila výhled růstu globální ekonomiky z původně odhadovaného růstu tří procent na objem růstu ve výši 2,9 % v letošním roce 2023  a pro příští rok 2024 OECD ve své zprávě uvádí pokračující zpomalení tempa růstu globální ekonomiky s poklesem  na hodnotu růstu ve výši 2,7 procenta.

 

Na tyto skutečnosti spolu s dalšími geopolitickými a makroekonomickými fakty zareagovaly finanční trhy současným pokračujícím smíšeným obchodním trendem, kdy po většinou hlavní sledované ukazatele finančního trhu vykázaly stagnaci svého růstu či dokonce pokles své hodnoty. Například v rámci obchodů devizového trhu v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 30.11.2023, zhruba v čase 8:38 CET poklesla směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) o – 0,046 % kurzu při stavu vzájemného směnného kurzu ve výši 1,096 USD za EUR. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na hodnotě ve výši 102,91 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,14 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Obchodování na komoditním trhu v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 30,.listopadu letošního roku 2023 v uvedeném čase pak s rostoucí směnnou hodnotou amerického dolaru (USD), coby hlavní měny komoditního trhu přineslo pokles ceny investičního zlata, které se tak ocitlo v obchodním trendu momentálního medvědího trhu a v uvedeném dni a čase se obchodovalo na komositním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 2,045,00 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o 2,10 USD na trojskou unci, což odpovídá percentuálnímu poklesu o – 0,10 % své předchozí denní ceny. Naopak vzhledem k specifickému charakteru faktorů trhu pak vzrostla v uvedeném dni a čase cena ropy na světovém komoditním trhu, když například lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) uzavaríla kontrakty na hodnotě ve výši 78,04 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,23 % své ceny.

Akciový trh v reakci nejen na zprávu OECD uzavřel své obchody ve smíšeném trendu, kdy například v rámci US akciového trhu prestižní a výběrový akciový index DJIA připsal o + 0,04 % bodů více, avšak akciový index NASDAQ, který je převážně složen z akciových titulů technologických společností vykázal v rámci obchodní středeční seance dne 29.11.2023 pokles o – 0,16 % bodů. Evropský akciový trh uzavřel včerejší obchodní den 29.11.2023 rovněž ve smíšeném obchodním trendu, kdy například německý akciový index DAX vzrostl o 1,09 % své bodové hodnoty a naopak akciový index Spojeného království Velké Británie a Severního Irska FTSE vykázal pokles své bodové hodnoty o – 0,43 % bodů. Současný růst akciového trhu tak během evropského rána a začátku dopoledne, což odpovídá závěru obchodování asijského akciového trhu vykazuje právě asijský trh. Například čínský akciový index SHANGHAI vzrostl o + 0,26 % bodů, akciový index HSI vykázal růst o + 0,24 % bodů a japonský akciový index NIKKEI vrostl o + 0,50 % své bodové hodnoty. Podle této zprávy OECD v celosvětovém měřítku očekává, že růst v rozvíjejících se ekonomikách bude lepší než v průmyslových zemích. V roce 2025 pak OECD počítá s růstem o tři procenta s tím, že příjmy porostou a klíčové úrokové sazby z rozhodnutí centrálních bankéřů následně pravděpodobně klesnou.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací