30.1.2024

Průběh obchodování během úterního evropského dopoledne dne 30.l.2024 je dle sdělení ekonomických zpravodajů obchodováním bez cíle neboť finanční trh vyčkává na rozhodnutí centrálních bankéřů Spojených států. Tradiční dvoudenní zasedání Federálního výboru pro volný trh Federálního rezervního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) začíná právě dnes a zítra ve sztředu 31.1.2024 šéf FEDu pan Jerome Powell oznámí rouhodnutí ohledně úrokových sazeb, která citelně ovlivňují směnnou hodnotu amerického dolaru a tím i cenu zlata.

Během evropského úterního dopoledne dne 30.ledna letošního roku 2024, zhruba v čase 10:22 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchgange Centre) na hodnotě ve výši 2036,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,53 % své předchozí ceny. Tato současná cena tak dle dat technické analýzy představuje velmi nízký celkový roční růst o + 0,17 % ceny za posledních 52 týdnů. Avšak od začátku letošního roku 2024 investiční zlato vykázalo dosavadní ztrátu ve výši – 1,74 % své ceny. Současné uváděné ceny tak investiční zlato dosáhlo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na bodovém stavu ve výši 103,52 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,09 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

V součsnosti se tak projevilo tak zvané inverzní pravidlo, podle kterého v případě poklesu směnné hodnoty USD je pravděpodobný růst ceny zlata neboť pro investory z tak zvané mimo dolarové zóny je nákup zlata výhodnější. Tuto skutečnost tohoto inverzního pravidla totiž doprovází skutečnost, že největšími kupci zlata na světě jsou Čína a Indie. Podíl na celkovém objemu nákupu zlata má sice i Evropa, ale ve světovém porovnání nezaujímá výraznější podíl, avšak pro srovnání síly USD je obchodníky často přihlíženo ke směnnému kurzu jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní měny světového komoditního trhu. Aktuálně v průběhu evropského úterního dopoledne 30.ledna, v uvedeném čase se vzájemný směnný kurz globálního měnového páru EUR/USD pohyboval v kurzu na hodnotě ve výši 1,082 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o -0,083 % kurzu vůči USD.

Investoři čekají tento týden na výhled politiky americké centrální banky FED (Federal Reserve System) a páteční dne 2.2.2024 klíčová data z US trhu práce, což je konsolidace cen zlata, ale lze očekávat, že ceny budou do té doby mírně na pozitivní straně kvůli geopolitickému napětí na Blízkém východě, řekl Ajay Kedia. , ředitel společnosti Kedia Commodities v Bombaji. Trhy obecně očekávají, že FOMC FED bude na svém dvoudenním politickém zasedání, které začíná dnes později během evropského dne, tak zvaně poplácávat sazby na sazbách, ale pozornost bude z velké části upřena na středeční komentáře od předsedy FEDu pana Jeroma Powella. Nicméně průzkum  agentury Reuters uskutečněný včera a to v pondělí dne 29.ledna letošního roku 2024 ukázal, že nejistota ohledně ekonomiky a snížení úrokových sazeb v e Spojených státech amerických (USA( by mohly v letošním roce 2024 způsobit výrazný nárůst ceny investičního zlata a dosáhnout tak až  rekordních cen zlata na světovém komoditním trhu

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací