15.8.2022

Výpočty statistiků z ČSÚ (Českého statistického úřadu), které byly reportovány již minulý týden ve středu 10.srpna letošního roku 2022uvedly mírnější růst spotřebitelských cen, než předpokládaly predikce finančních odborníků a objem míry inflace tak nevrostl o tolik, jak například předpokládali i centrální bankéři ČR z ČNB. Za této situace po zveřejnění údajů o stavu inflace v ČR za červenec letošního roku 2022 česká koruna (CZK) za podpory intervencí ČNB si stále udržuje svůj kurz vůči euru (EUR) v rozpětí zhruba od 24,30 do 24,50 CZK za EUR.

Aktuálně se tak česká koruna (CZK) na mezinárodním devizovém trhu v rámci forexových operací vůči jednotné evropské měně euro (EUR) obchodovala v průběhu pondělního evropského rána dne 15.srpna letošního roku 2022, zhruba v čase 7:43 CET na hodnotě vzájemného směnného kurzu v rozpětí od 24,3374 do 24,3957 CZK za EUR s dosavadním denním poklesem CZK o – 0,08 % kurzu vůči EUR. Postavení české koruny vůči americkému dolaru v uvedeném dni a čase zaznamenalo o něco vyšší propad CZK jako svého momentální kurzu a to o – 0,22 % kurzu vůči USD při stavu vzájemné směnné hodnoty vyjádřené kurzem v rozpětí od 23,7600 do 23,8100 CZK za USD. Těchto vzájemných směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy tak zvaně globální měnový pár EUR/USD se obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném kurzu v rozpětí od 1,0242 do 1,0243USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,18 % kurzu vůči EUR.

Zveřejněné údaje Českým statistickým úřadem (ČSÚ) o stavu míry inflace v ČR uvádějí, že tak zvaná průběžná míra inflace jako porovnání stejného měsíce před rokem vykázala inflační nárůst 17,5 % a při tom odhady samotné ČNB uváděly u tohoto druhu měřené inflace objem nárůstu 18,8 procenta. Celková roční inflace jako nárůst spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců vzrostla na hodnotu ve výši 10,6 % přičemž odhady ČNB dokonce udávaly růst inflace na hodnotu 13,1 procenta. ČSÜ také zveřejnil dosavadní průměrnou roční míru inflace jako hodnotu ukazatele od prosince loňského roku 2021 do současnosti tj. vývoj inflačního objemu k červenci letošního roku 2022, která byla vypočítána ČSÚ na hodnotu ve výši 3,8 % inflace. Statistici rovněž uvedli údaje o meziměsíční míře inflace, která mezi červnem a červencem letošního roku 2022 vzrostla o 1,3 procenta. Stávající výši míry inflace tak dle ekonomů nejvíce zvyšují ceny energii, kdy meziročně stoupla cena elektřiny o 33,6 procenta, zemního plynu o 59,8 procenta a tuhých paliv o 41,1 procenta. Naopak ke zmírnění růstu cen došlo u pohonných hmot a olejů, a to na 43,6 procenta (v červnu 47,5 procenta).

Nicméně podle předních českých ekonomů a analytiků radost ze současného zploštění vývoje inflace v ČR je předčasná neboť českou ekonomiku teprve čekají energeticky náročné měsíce v závěru letošního roku a právě ceny energií pod vlivem globální energetické krize a zejména té evropské mohou ještě výrazným způsobem růst inflace znovu rozhýbat, uvedl analytik Novák ze společnosti Akcenta. Podobného názoru je také hlavní ekonom Creditas Petr Dufek, podle něhož je pravděpodobné, že nové, pozměněné ceníky energií vyšvihnou inflaci nahoru a přiblíží ji na dohled 20 procentům. „V každém případě levnější pohonné hmoty a zmírnění u cen vlastnického bydlení by mohlo inflaci začít konečně brzdit. Totéž lze říct i o potravinách, které vystřelily před sklizní o téměř 20 procent. Nemluvě o ustřelených cenách oblečení a obuvi nebo prudkém zdražování v restauracích,“ uvedl Dufek. Podle nové prognózy ČNB by inflace v Česku měla na podzim dosáhnout 20 procent, celoroční průměr pak bude 16,5 procenta. Centrální banka to oznámila minulý týden poté, co bankovní rada na měnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací