2.3.2023

Česká koruna (CZK) jako domácí měna České republiky na devizovém trhu i během noci ze středy na čtvrtek dne 2.3.2023 posílila svoji směnnou hodnotu vůči ostatním měnám a zejména pak vůči měně euro (EUR) a americkému dolaru (USD). V současnosti přitom česká ekonomika čelí závažnému hospodářskému propadu a neustále se zvyšujícímu deficitu státního rozpočtu, kdy za měsíc únor byl meziměsíční dluh již ve výši 119,7 miliard CZK, což je nejvyšší meziměsíční deficit státního rozpočtu v celé historii samostatného státu a celkové dluhové zatížení státního rozpočtu již dosáhlo výše 2,895 bilionu CZK.

 

 

Aktuálně se tak česká koruna (CZK) v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 2.března letošního roku 2023, zhruba v čase 5:51 CET obchodovala na devizovém trhu v rámci forexových operací vůči jednotné evropské měně euro (EUR) pod hranicí vzájemného směnného kurzu 23,50 CZK za EUR. V uváděném dni a čase byl tento vzájemný směnný kurz na hodnotě v rozmezí výše od 23,3340 do 23,3981 CZK za EUR s dosavadním denním mírným oslabením CZK o – 0,04 % kurzu vůči EUR. Oslabení CZK vůči americkému dolaru (USD) pak následně bylo o něco silnější nicméně směnná hodnota CZK vůči USD se i tak prozatím udržela pod hranicí vzájemného směnného kurzu 22,00 CZK za USD. V tomto čase se tak tento měnový pár USD/CZK obchodoval v rámci forexových operací na hodnotě kurzu ve výši rozpětí od 21,9140 do 21,9680 CZK za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,23 % kurzu vůči CZK.

Těchto vzájemných směnných kurzů EUR a USD vůči CZK bylo dosaženo za situace, kdy se na globálním devizovém trhu směnná hodnota tohoto tak zvaně globálního měnového páru EUR/USD pohybovala ve výši směnného kurzu na hodnotě 1,064 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,216 % kurzu vůči EUR. V tomto uváděném dni a čase byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn na bodovém stavu ve výši 104,63 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,14 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Za této situace česká koruna (CZK) upevnila svůj směnný kurz i vůči britské libře (GBP), kdy její hodnota poklesla pod hranici 27,00 CZK za GBP a v uváděném dni a čase se obchodovala ve vzájemném směnném kurzu ve výši rozpětí od 26,3004 do 26,3684 CZK za GBP s dosavadním denním oslabením CZK o – 0,03 % kurzu vůči GBP.

Na základě sdělení ekonomických zpravodajů a podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera nadále trvá, že na silnou českou korunu má vliv hned několik faktorů, které vyjmenoval už koncem ledna letošního roku 2023 :  „Za současným posilováním koruny stojí kombinace faktorů, od pozitivnějšího globálního sentimentu po úrokový diferenciál, minulé intervence ČNB či určitou opci ČNB, že na trh opět vstoupí v případě výraznějšího oslabování koruny. To způsobuje vyšší atraktivitu koruny v očích zahraničích investorů a pokračující posilování koruny navzdory méně pozitivním fundamentálním faktorům a výraznému deficitu platební bilance,“ , komentoval ekonom pan Seidler. Nicméně prognóza centrálních bankéřů ČNB nadále počítá s tím, že již v druhé polovině letošního roku 2023 dojde k oslabení CZK a predikovaný kurz CZK vůči EUR je v této prognóze ČNB uváděn ve výši 24,50 CZK za EUR. Tohoto současného více jak korunového rozdílu na jednom euru tak nyní dle poznatků ekonomických zpravodajů ve vyšší míře využívají i drobní střadatelé a to formou nákupu korporátních dluhopisů, které jsou však vedeny v měně EUR.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací