Světová rezervní měna americký dolar (USD) v začátku 36.týdne letošního roku 2024 posílila a to zejména vůči japonskému jenu (JPY) a jednotné evropské měně euro (EUR). Investoři, obchodníci a ostatní účastníci světového finančního trhu dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu, vyčkávají na data z trhu práce USA, která budou tradičně zveřejněna první pátek v měsíci, což nyní připadá na pátek dne 6.9.2024 a podle předběžných odhadů mají být pozitivní.
Na základě těchto skutečností se aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 3.září letošního roku 2024, zhruba v čase 8:20 CET pohybovala směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na hodnotě bodového stavu ve výši 101,75 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,10 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase tak USD posílil vůči jednotné evropské měně euro (EUR), když se v rámci forexových operací devizového trhu tento tak zvaně globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnné kurzu na hodnotě ve výši 1,106 USD za EUR s dosavadním denním růstem USD o + 0,136 % kurzu vůči EUR. Tato hodnota směnného kurzu měnového páru EUR/USD, dle dat technické analýzy tak odpovídá dvoutýdennímu maximu kurzu ve prospěch amerického dolaru.
Účastníci finančního trhu se tento týden zaměří přímo na údaje o výplatách v USA. Zveřejněné tento pátek dne 6.9.2024 a to poté, co předseda Federal Reserve System pan Jerome Powell minulý měsíc schválil bezprostřední začátek snižování úrokových sazeb s ohledem na stav trhu práce v USA a s tím spojené obavy z následujícího vývoje. Nicméně před pátečními údaji budou v centru pozornosti investorů a účastníků trhu již středeční data o volných pracovních místech spolu se čtvrteční zprávou o žádostech o zaměstnání. V současnosti tak trhy oceňují s 69 procentní pravděpodobností snížení o 25 bazických bodů na zasedání FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které proběhne ve dnech 17. a 18. září letošního roku 2024. Spolu s tímto pak zhruba 31% investorů a účastníků finančního trhu očekává pravděpodobné snížení o 50 bazických bodů, což ukázal nástroj CME FedWatch ve výzkumu trhu.
Přetížení pracovních údajů z konce tohoto 36. týdne letošního roku 2024 bude zásadní pro přerušení debaty o zářijovým snížením úrokových sazeb a to zda o 25 nebo 50 bazických bodů, řekl pan Charu Chanana, vedoucí měnové strategie Saxo. „Pokud data zůstanou robustní, snížení o 25 bps je pravděpodobnější. Slabé nezemědělské mzdy, zejména pokud klesnou pod 130 tisíc s dalším skokem vyšší mírou nezaměstnanosti, by však mohly přitlačit trh sazeb blíže ke snížení ceny o 50 bazických bodů. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávají, že v srpnu v USA přibude 165 000 pracovních míst, oproti nárůstu o 114 000 v předchozím měsíci. Tato předběžná data tak dokládají středně silný nárůst nových pracovních míst a nelze tak se značnou mírou pravděpodobnosti na základě tohoto pak přesněji stanovit predikci výše úrokových sazeb, zda FOMC FED sníží úrokové sazby o 25 či 50 bazických bodů, avšak finanční stratégové uvádějí, že snížení sazeb je na tomto zářijovém zasedání FOMC FED vysoce pravděpodobné.