13.2.2024

Současná směnná hodnota amerického dolaru (USD) v začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako sedmý v pořadí po předchozím poklesu opět vykazuje novou vlnu posilování. Podle analytiků devizového trhu předcházející pokles byl způsoben investorskou oscilací ohledně méně holubičího tónu centrálních bankéřů Spojených států, kdy nyní jen pouhá necelá třetina investorů věří, že FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) na svém březnovém zasedání sníží úrokové sazby. Avšak data z Číny, která vzbuzují obavy z možné deflace čínské ekonomiky odrazily USD opět o něco výše.

 

 

Aktuálně se tak v průběhu začátku evropského úterního dopoledne dne 13.února letošního roku 2024, zhruba v čase 8:24 CET pohybovala směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) na hodnotě ve výši 104,14 USD bodů s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,077 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,009 % kurzu vůči USD. Avšak směnná hodnota USD vůči britské libře (GBP) poklesla a tento měnový pár GBP/USD se v uvedeném dni a čase obchodoval v kurzu 1,265 USD za GBP s dosavadním denním růstem GBP o + 0,18 % kurzu vůči USD.

Účastníci finančních trhů tak v současnosti věnují svoji pozornost na aktuální nebo-li tak zvaně „čerstvá“ ekonomická data hospodářství Spojených států amerických (USA) a zároveň s napjetím očekávají vývoj rétoriky centrálních bankéřů z FOMC FED ohledně změny monetární politiky. „V tuto chvíli zůstává politika dobře umístěna, protože pečlivě posuzujeme vyvíjející se data a výhled,“ řekla prezidentka Bostonského Fedu Susan Collinsová a dodala, že věří, že „bude vhodné začít s uvolňováním politických omezení koncem tohoto roku“. Podle sdělení ekonomických zpravodajů tak finanční trh odhaduje ceny s 18,5% pravděpodobností, že FOMC FED začne v březnu letošního roku 2024 snižovat sazby, což je výrazně nižší než od začátku roku, 2024 jak uvádí nástroj FedWatch Tool společnosti CME Group. Obchodníci, investoři a ostatní účastníci finančních trhů vidí téměř 60% šanci na snížení o 25 bazických bodů nejdříve na květnovém zasedání centrálních bankéřů FOMC Federal Reserve System.

Zvýšená pozornost investorů, obchodníků a ostatních účastníků finančních trhů byla také věnována údajům o inflaci z Číny a to uprostřed obav z deflace v druhé největší ekonomice světa. Prognózy naznačují smíšené signály, meziroční deflace spotřebitelských cen, která by dle odhadů analytiků měla v lednu letošního roku 2024 ještě zintenzivnit, ale meziměsíčně však ceny vzrostly nejrychlejším tempem za rok. Předpokládá se tak, že roční výrobní cena bude záporná. Přesto by se „jádrová inflace měla i nadále držet na úrovni při silnější poptávce po službách a nových výdajích na infrastrukturu,“ řekl Wei Liang Chang, měnový a úvěrový stratég společnosti DBS. Na základě těchto skutečností tak čínský chuan vyjádřený v mezinárodní výměně forexového trhu jako renminbi (CNY) poklesl a aktuálně se tak vzájemný spotový kurz amerického dolaru (USD) a čínského renminbi pohybuje na hodnotě ve výši 7,1936 CNY za USD.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací