11.12.2023

Průběh obchodování na světovém komoditním trhu v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako padesátý v pořadí, tak po růstu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) přinesl cenovou korekci investičnímu zlatu. V průběhu pondělního evropského poledne dne 11.prosince roku 2023 cena investičního zlata dokonce na krátko poklesla pod cenovou hranici 2.000 USD za trojskou unci, když se investiční zlato obchodovalo na hodnotě ve výši 1.994,68 USD za trojskou unci, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky.

 

 

 

Aktuálně v průběhu evropského pondělního odpoledne dne 11.12.2023, zhruba v čase 14:48 CET cena investičního zlata vzrostla a pohybovala se na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 2.009,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,26 % své předchozí ceny. Současná cena investičního zlata tak dle dat technické analýzy představuje v celkovém ročním srovnání nárůst o + 6,06 % své ceny za posledních 52 týdnů. Cena investičního zlata od začátku letošního roku 2023 vzrostla o + 4,92 % své ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2022. Aktuální ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD posilovala a v uvedeném dni a čase byla hodnota dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) ve výši 104,12 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,11 % bodové hodnoty.

Právě posilující americký dolar (USD) je podle finančních stratégů komoditního trhu a analytiků makléřských společností hlavní příčinou současného poklesu cen zlata, kdy se plně projevilo tak zvané inverzní pravidlo. Posilující americký dolar podle těchto odborníků úzce souvisí se zasedáním centrální banky USA, kdy ve dnech 12. a 13.12.2023 mají členové Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) rozhodovat o úrokových sazbách. Právě vysoké stávající úrokové sazby udržují USD na vysoké směnné hodnotě. V této záležitosti tak dle sdělení ekonomických zpravodajů mezi investory, obchodníky a ostatními účastníky finančních trhů převládá investiční sentiment, který predikuje ponechání stávajících vysokých úrokových sazeb na stejné výši beze změny.

Tento investiční sentiment tak dle sdělení těchto odborníků tak poznamenal i komoditní trh, kde právě americký dolar (USD) sehrává úlohu hlavní komoditní měny globálního trhu. V centru pozornosti je nyní listopadová zpráva o spotřebitelských cenách v USA, která má být vydána v úterý dne 12.12.2023, která by mohla nabídnout další vodítka ke snížení sazeb před středečním prohlášením FOMC FED dne 13.12.2023 a sdělením rozhodnutí v této věci panem Jerome Powellem . Všeobecně se tak očekává, že FOMC FED tento týden ponechá sazby beze změny na 5,25 až 5,50 % ročně. Evropská centrální banka, Bank of England, Norges Bank a Švýcarská národní banka pak následně ve čtvrtek dne 14.12.2023 také uspořádávají svá měno politická jednání. Podle nástroje CME FedWatch obchodníci počítají s 44% pravděpodobností snížení sazeb až v březnu příštího roku 2024.

 

 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací