21.4.2023

Světová  komoditní měna a domácí měna Spojených států a to americký dolar (USD), přerušil svoji sérii více jak měsíčních ztrát a během pátečního evropského rána, což odpovídá nočním hodinám východního pobřeží USA dne 21.dubna letošního roku 2023 posílil svoji hodnotu vůči ostatním hlavním světovým měnám. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností tento stav směnné hodnoty na devizovém trhu tak odráží skutečnost, že většina investorů je přesvědčena, že květnové zasedání centrální banky USA FOMC FED zvýší úrokové sazby a USD ještě více posílí.

Aktuálně se tak v průběhu pátečního evropského rána dne 21.4.2023, zhruba v čase 7:35 CET pohybovala směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, na bodovém stavu ve výši 101,88 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,096 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,109 % kurzu vůči EUR. Americký dolar (USD) rovněž posílil i vůči britské libře (GBP) a to o + 0,137 % denního kurzu při stavu ve výši 1,243 USD za GBP. Ovšem na druhé straně asijské devizové trhy reprezentované japonským jenem (JPY) posílení amerického dolaru prozatím nezaznamenali a měnový pár USD/JPY se v uváděném dni a čase obchodoval v kurzu 133,83 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,283 % kurzu vůči JPY.

Současný stav směnné hodnoty amerického dolaru jako světové komoditní měny měl i aktuálně vliv na cenu ústředních komodit jako jsou zlato a ropa. Cena investičního zlata v průběhu evropského pátečního rána dne 21.4.2023 se na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Cerntre) sice stále pohybovala nad cenovou hranicí 2.000 USD za trojskou unci, nicméně již v poklesu své ceny o – 0,61 % při stavu ve výši 2,006,90 USD za trojskou unci. Cenový vývoj lehké americké ropy WTI (West Texas Interemdiate) je velmi podobný situaci na trhu se zlatem a cena této energetické suroviny rovněž vykazovala v uváděném dni a čase pokles své ceny. Momentálně se tak ropa WTI na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala na hodnotě ve výši 77,22 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,19 % své ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent během pátečního evropského rána také na komoditním trhu vykazuje známky medvědího trhu při své aktuální ceně dosažené na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) ve výši 80,93 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,21 % ceny.

Investorský sentiment očekávající rozhodnutí, že centrální banka Spojených států Federal Reserve System (FED) již v květnu letošního roku 2023 na zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů, poskytl americkému dolaru (USD) určitou podporu. Peněžní trhy nyní podle nástroje CME FedWatch počítají s 84,5% pravděpodobností takového zvýšení příští měsíc ve srovnání s 67% šancí před týdnem. Ovšem zisky USD byly omezeny poté, co americká  data zveřejněná ve čtvrtek 20.4.2023 přispěla k rostoucím obavám z recese. Počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden mírně vzrostl, což naznačuje, že trh práce postupně zpomaluje. Samostatná zpráva filadelfského Fedu ukázala, že jeho míra tovární aktivity ve středoatlantickém regionu v dubnu klesla na nejnižší úroveň za téměř tři roky. “Americká ekonomika směřuje k recesi,” řekl Joseph Capurso, šéf mezinárodní a udržitelné ekonomiky v Commonwealth Bank of Australia. „Myslíme si, že bude pravděpodobně v polovině roku v recesi. Problém Fedu je ale v tom, že inflace je při vyšších sazbách stále lepkavá, takže si stále myslíme, že Fed ještě alespoň jednou zvýší úrokové sazby.”, uvedl tento odborník.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací