19.12.2023

Pokračující útoky jemenských militantů Houthi na lodi v Rudém moři, které narušily námořní obchod a donutily společnosti přesměrovat plavidla tak způsobily v rámci komoditních obchodů s ropou její prozatím mírné zvýšení ceny. Nicméně podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu tak lze očekávat v případě vystupňování těchto útoků na lodi v blízkosti Suezského průplavu další zvýšení cen ropy na světovém trhu.

 

 

 

 

 

V průběhu úterního evropského rána dne 19.prosince letošního roku 2023, zhruba v čase 7:12 CET se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) pohybovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 72,50 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,04 % své ceny. Tato současná cena tak představuje dle dat technické analýzy celkový roční mírný nárůst o + 0,53 % své ceny za posledních 52 týdnů, avšak cena ropy od začátku letošního roku 2023 již vykazuje negativní hodnoty a to pokles o – 5,49 % ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2023. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 78,05 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,13 % své ceny. Podle dat technické analýzy tato cena představuje celkový roční růst o + 2,16 % za posledních 52 týdnů. Ovšem od začátku roku 2023 cena ropy Brent poklesla o – 3,89 % ceny v porovnání s cenou na konci roku 2022.

Cen ropy bylo dosaženo v uvedeném dni a čase za situace, kdy na mezinárodním devizovém trhu velmi mírně poklesla směnná hodnota amerického dolaru (USD) a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn byl bodový stav ve výši 102,54 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,02 % své bodové hodnoty. Globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru, coby hlavní měny komoditního trhu se v uvedeném dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,093 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR  o + 0,04 % kurzu vůči USD. Podle vyjádření analytiků makléřských společností a finančních stratégů komoditního trhu tak aktuální obchodní trend býčího trhu s ropou nemá přímou tradiční souvislost tak zvaného inverzního pravidla, ale je projevem obav z útoků na obchodní lodě v blízkosti Suezu v Rudém moři. Obě referenční hodnoty ropy jak WTI tak i Brent již v pondělí dne 18.12.2023 vzrostly o více než 1 % kvůli obavám z přepravců odklánějících plavidla od Rudého moře.

Těžební gigant a to ropná společnost BP například dočasně pozastavila veškeré ropné tankery plující přes Rudé moře  a skupina ropných tankerů Frontline od pondělí 18.12.2023 rozhodla, že jejich plavidla se budou vyhýbat průjezdu vodní cestou přes Rudé moře a Suezský průplav, což naznačuje, že se krize rozšiřuje a dodávky ropy se tak opozdí a zejména prodraží v případě náhradních tras přepravy ropy či dokonce budou dodávky ropy přerušeny úplně. V této věci pak ekonomičtí zpravodajové uvádějí, že zhruba 15 % světové lodní dopravy prochází Suezským průplavem, který spojuje Rudé moře se Středozemním mořem a nabízí nejkratší lodní trasu mezi Evropou a Asií. Lodní útoky přiměly Spojené státy a jejich spojence k diskusi o pracovní skupině, která by chránila trasy v Rudém moři, což je krok, o kterém americký a izraelský úhlavní nepřítel Teherán varoval, že by byl chybou. Právě toto eskalující napětí ve velmi geopoliticky citlivém regionu světa dle analytiků zvyšuje možnost novodobé ropné krize z důvodů přerušení tradiční transportní trasy ropných tankerů a zvyšuje tak potenciál dalšího růstu cen ropy na světovém trhu.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací