15.6.2022

Na základě stávajícího vývoje komoditního trhu se zlatem v návaznosti na globální ekonomické a geopolitické události pak nejen investoři ve Spojených státech amerických, avšak zejména však významná část amerických miliardářů v čele s panem Davidem Einhornem z Greenlight Capital tvrdí, že cena zlata bude pravděpodobně i nadále vzrůstat neboť centrální banka USA Federal Reserve Systém (FED) i přes neustále zvyšující úrokové sazby nedokáže reálně inflační růst ani zpomalit natožpak zastavit. Právě zlato je považováno již po staletí za bezpečnou investici jako ochrana trvalé finanční hodnoty a tvrzení představitelů centrální banky FED o tak zvaném zkrocení inflace ve Spojených státech pan Einhorn považuje za pouhé „blafování“ ze strana pana Jerome Powella, šéfa FED.

Aktuálně cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) v průběhu evropského středečního rána dne 15.června letošního roku 2022, zhruba v čase 6:47 CET je opět v obchodním trendu býčího trhu po předchozím poklesu na hodnotě ve výši 1.815,50 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,11 % své ceny. Celkově pak dle dat technické analýzy na základě sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností cena investičního zlata od začátku letošního roku 2022 poklesla o – 1,09 % své ceny a v ročním porovnání pak cena zlata ztratila o – 2,69 % své ceny za posledních 52 týdnů. Tento stav dle analytiků je z velké části způsoben vysokou směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu, měřenou dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Právě podle tohoto indexu DXY byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) na stavu bodové hodnoty v uváděném dni a čase ve výši 105,34 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,17 % bodové hodnoty a to z důvodu standardního výběru zisku investorů, kterého dosáhli v předcházejícím čase. Tato stávající bodová hodnota představuje rekordní maxima za téměř posledních 20 let, kdy hodnota indexu DXY dosáhla v říjnu roku 2002 výše 108,57 USD bodů a stávající hodnota tohoto indexu tak odpovídá bodovému stavu ke dni 8.11.2022 když byla ve výši 105,11 USD bodů. V současnosti momentální hodnota dolarového indexu DXY tak představuje bodový nárůst ve výši + 9,78 % bodů od začátku letošního roku 2022 a v ročním porovnání pak stav USD bodů vzrostl o + 16,38 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Vzhledem k tomu, že USD je hlavní globální komoditní měna, tak výrazně její směnná hodnota ovlivňuje ceny obchodovaných komodit a to zejména ceny ropy a zlata.

V této souvislosti pak právě nejen US miliardáři, ale i globální investoři z celého světa vidí reálné nebezpečí zvyšující se celosvětové inflace a zejména pak jejího růstu v USA, kdy již dle posledních dat dosáhla celkové roční výše o objemu 8,6 % v květnu letošní roku 2022 na území Spojených států. Tento stav spolu s blížící se potencionálně možnou recesí hospodářství pravděpodobně způsobí strmý pád hodnoty USD a na druhé straně skokový nárůst ceny investičního zlata nad 2.000 USD za trojskou unci, odhadují nejen analytici ze společnosti Greenlight Capital, ale i ostatní významní hráči na trhu s investičním zlatem. Zakladatel investiční společnosti Greenlight Capital pan David Einhorn věří, že současné tržní prostředí způsobí, že ceny zlata porostou, protože centrální banka USA Federální rezervní systém (FED – Federal Reserve System) selže ve svém boji o zkrocení prudce rostoucích cen. Nejlepší je mít nějaké zlato," řekl pan Einhorn a dodal, že cena poroste "výše, možná mnohem výše".

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací