11.11.2021

Elon Musk prodal akcie automobilky Tesla v objemu 5 mld. USD, což odpovídá hodnotě okolo 110 mld. Kč. Učinil tak poté, co většina lidí, kteří sledují jeho vyjádření na Twitteru, mu v anketě odpověděla, že by je měl prodat. Stanice BBC ale upozornila, že část akcií chystal k prodeji ještě před hlasováním. Když byl zveřejněn výsledek ankety na Twitteru, v níž 58 % lidí z 3,5 milionu hlasujících odpovědělo, aby akcie prodal, ztratily akcie Tesly za dva dny 16 procent své hodnoty, ve středu však opět rostly. Trust Elona Muska prodal 3,6 milionu akcií v objemu čtyři miliardy dolarů. Musk rovněž za miliardu dolarů prodal dalších 934 tisíc akcií, na něž získal v roce 2012 od automobilky opci jako součást své odměny, uvedla stanice BBC s odvoláním na regulátora amerického akciového trhu.

Prodej akcií za miliardu dolarů však byl podle dokumentů regulátora proveden podle předem domluveného plánu ze září, tedy dávno před jeho dotazem na veřejnost, zda je má prodat. Prodej akcií trustu ale plánovaný nebyl.

Musk od společnosti nedostává mzdu, nýbrž opce na akcie. Tyto akcie plánoval prodat, což byl podle něj jediný způsob, jak osobně zaplatit daně. Z celkové částky pěti miliard dolarů půjde 1,1 miliardy na úhradu daní z akciových opcí. V sobotu Musk zveřejnil na Twitteru dotaz, zda má prodat deset procent akcií Tesly, které vlastní. V textu uvedl: „Budu se řídit výsledky tohoto průzkumu, ať bude jakýkoli.“

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací