21.12.2023

Tento rok 2023 byl výjimečným rokem pro digitální aktiva, přičemž tržní kapitalizace Bitcoinu (BTC), coby nejrozšířenější kryptoměny vzrostla o dosavadní celkový vrchol a to o 172 %, své loňské hodnoty v roce 2022, uvádí ve své analýze společnost Glassnode, která se zabývá analýzou trhu virtuálních měn. Trh s kryptoměnami v letošním roce 2023 tak překonal několik důležitých technických a cenových modelů v rámci obchodování s virtuálními měnami. Samotné tak zvané digitální Rally, které prakticky probíhalo od konce října roku 2023 bylo zodpovědná za většinu zisků.

 

 

Kryptoměny navíc po celý letošní rok  2023„výrazně“ překonaly tradiční aktiva, včetně akcií, dluhopisů a drahých kovů. Pokud jde o BTC, nejhlubší korekce v roce 2023 uzavřela jen 20 % pod místním maximem. To naznačuje, že podpora na straně nákupu a rovnováha nabídky a poptávky byly po celý rok příznivé. Objemy bitcoinových transakcí až do října relativně stagnovaly, což podporovalo představu, že se jedná o fázový posun trhu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy trhu digitálních měn. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 21.12.2023, zhruba v čase 7:09 CET se na trhu digitálních měn Coinbase pohyboval směnný kurz Bitcoinu (BTC) vůči americkému dolaru (USD) ve výši 43.550,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem BTC o + 0,26 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací