28.3.2023

Podle informací, které přinesli ekonomičtí zpravodajové během evropské noci z pondělí na úterý 28.března letošního roku 2023 byla podána žaloba na generálního ředitele největší světové kryptoburzy Binance pana Changpeng Zhao spolu s bývalým úředníkem pro dodržování předpisů panem Samuelem Limem. Orgán administrativy USA a to Komise pro termínované obchody CFTC (Commodity Futures Trading Commission) tak viní společnost Binance a konkrétně jejího šéfa z porušení pravidel a předpisů, kdy pro své obchody jednak přilákali americké uživatele a zároveň získali uživatele z pevninské Číny.

Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky trhu s kryptoměnami, lze tento současný krok CFTC označit jako stupňující se válku amerických úřadů proti kryptoměnám a zejména pak Bitcoinu (BTC) jako nejrozšířenější kryptoměně s nejvyšší tržní kapitalizací. V reakci na tento současný stav tak došlo již během amerického večera k výraznějšímu poklesu kurzů virtuálních měn včetně BTC. Aktuálně se tak v průběhu úterního evropského rána dne 28.3.2023, zhruba v čase 6:56 CET kryptoměna Bitcoin (BTC) obchodovala vůči americkému dolaru (USD) na tržišti digitálních měn Coinbase ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 26.934,75 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 0,11 % kurzu vůči USD. Přitom ještě v závěru minulého týdne se cena BTC pohybovala zhruba o 1.500 USD za BTC výše, kdy například minulý čtvrtek 23.3.2023 byl vzájemný směnný kurz měnového páru BTC/USD ve výši 28.820 USD za BTC.

Generální ředitel Binance pan Zhao a úředník Lim údajně „aktivně pěstovali lukrativní a komerčně důležité ‘VIP’ zákazníky, včetně institucionálních zákazníků, kteří se nacházejí ve Spojených státech,“ uvádí se ve stížnosti CFTC (Commodity Futures Trading Commission). „Dnešní vynucovací opatření ukazuje, že neexistuje žádné umístění nebo údajný nedostatek umístění, který by bránil CFTC v ochraně amerických investorů. Bylo mi jasné, že CFTC bude i nadále využívat všech svých pravomocí k nalezení a zastavení nesprávného chování na nestálém a rizikovém trhu digitálních aktiv,“ uvedl v prohlášení předseda CFTC pan Rostin Benham. Společnost Binance a pan Zhao podnikly kroky, aby účelově zakryly, kde se nacházejí dceřiné společnosti burzy, uvedl regulátor CFTC. Bylo to součástí širší strategie, o níž Zhao řekl, že je snahou „udržet země čisté,“ uvedl regulátor ve svém podání.

Klíčovou součástí údajného úsilí Binance o generování poplatků a získávání amerických uživatelů byl VIP program burzy pro jednotlivce s vysokým čistým jměním, uvádí se v podání CFTC. Několik hodin po podání Zhao vydal prohlášení , v němž uvedl, že zjistil, že obvinění nenabízí úplné vyjádření faktů, a uvedl, že Binance spolupracovala s mezinárodními a americkými dotazy na vymáhání práva a zmrazila 160 milionů dolarů podle pokynů pro vymáhání práva. Zpravodajská agentura CNBC již dříve informovala o tom, jak zákaznický servis a VIP zástupci Binance radili uživatelům v pevninské Číně, jak se vyhnout systémům dodržování předpisů Binance. Využití virtuálních privátních sítí a alternativních nestátních dokumentů tak doporučovali někteří zaměstnanci Binace obchodníkům z pevninské Číny. Podání CFTC tvrdí, že Binance prováděla podobnou činnost i pro své uživatele ve Spojených státech.  Zásadní závažnost je v tom, že CFTC opírá své podání o porušení KYC, což je zkratka pro know-your-customer, soubor zásad, které řídí programy proti praní špinavých peněz pro finanční instituce a jsou klíčovou součástí boje proti terorismu a nezákonnému financování v souladu s AML (Anti Money Laundering).

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací