31.8.2020

Znáte tu situaci, kdy sedíte v kavárně nebo v baru a vedle vás je někdo, kdo ví snad úplně všechno? Máme pro vás výběr knih z politiky, vědy, historie nebo kultury, které z vás přesně takového člověka udělají. Pokud chcete ve společnosti zářit a vědět alespoň něco o každém tématu, musíte přestat číst jen thrillery, romány nebo biografie, na které jste zvyklí, a vystoupit z knihkupecké komfortní zóny. Tady je návod serveru Businessinsider.com, jakým směrem se vydat. Většinu knih najdete v nabídce eknihovny, stačí jen kliknout na nadpis knihy.

1. Klasika: 1984 od George Orwella
1984 je varovným příběhem o tom, co se stane, když vláda dostane příliš mnoho kontroly nad lidmi a jejich životy. George Orwell napsal tento antikomunistický román v roce 1948 a předpovídá v něm, jak to bude vypadat v Londýně v roce 1984. Jeho odhad? Totalitní stát, kde vláda Velkého bratra své občany neustále sleduje a nařizuje jim, co si mají myslet a v co věřit. Některé z jeho předpovědí se vyplnily, třeba to, že nás budou všude sledovat kamery.

2. Klasika: Jako zabít ptáčka od Harper Lee
Kniha Jako zabít ptáčka se už v prvním týdnu svého vydání v roce 1960 stala úspěšnou, prodalo se jí přes milion kusů a o rok později si na svůj účet připsala Pulitzerovu cenu. Tento klasický román totiž naráží na několik důležitých témat jako rasismus v Americe nebo rodičovství a to vše prostřednictvím příběhu právníka Atticuse Finche, který obhajuje černošského muže obviněného ze znásilnění bělošské ženy. Celý příběh se odehrává v městě Maycomb v americké Alabamě a je vyprávěn skrze nevinnou perspektivu Finchovy dcerky Scout. Kniha byla přeložena do více než 40 jazyků a do dnešního dne se jí prodalo přes 40 milion kusů.

3. Populární kultura: Harry Potter a kámen mudrců od J. K. Rowling

Pokud jste dosud nečetli Harryho Pottera a kámen mudrců nebo následujících šest knih série, tak okamžitě utíkejte do knihkupectví. Můžete pak u kávy nebo drinku debatovat nad tím, jestli je kniha jen pro děti, jestli jsou filmy lepší než jejich předloha nebo zda čarodějnické knihy přivedly ke čtení celou jednu generaci. Knihy vyprávějí příběh jedenáctiletého kluka Harryho, který zjistí, že je čaroděj, a je povolán do kouzelnické školy v Bradavicích. Knihy J. K. Rowling vedly k natočení celé řady filmů nebo ke zbudování zábavního parku The Wizarding World of Harry Potter na Floridě.

4. Populární kultura: Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena
I když jste pravděpodobně viděli filmovou trilogii, přečtěte si i knihu, můžete pak třeba debatovat o rozdílné atmosféře knižního a filmového zpracování. Vydáte se tak na nebezpečnou cestu s hobbitem Frodem z idylického rodného Hobitína přes celou Středozem ve společnosti skřítků, elfů a dalších stvoření s jediným cílem – zničit prsten, o který stojí Temný pán Sauron.

společenstvo

Filmová trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona vydělala bezmála tři miliardy dolarů.

5. Historie: Deník Anny Frankové
Hrdinka knihy, Židovka Anna, se se svou rodinou během nacistické okupace skrývala dva roky v tajných místnostech kancelářské budovy. Nacisté je objevili po dvou letech a poslali do koncentračního tábora, ze kterého se vrátil pouze Anin otec. Ten také našel deník, který si Anna po celou dobu v úkrytu psala, a nechal jej publikovat. Po jeho vydání si spousta lidí myslela, že je deník podvrh, který z několika důvodů třináctiletá dívka napsat nemohla. Proč? Třeba kvůli vyspělým myšlenkových pochodům. Ale to už posuďte sami.

6. Politika: Lincoln: Tým rivalů od Doris Kearns Goodwin
Nositelka Pulitzerovy ceny ve své knize mapuje Lincolnův život, o kterém si přečtěte, i když zrovna nejste Lincolnovi fanoušci. Americký prezident se narodil v rodině chudého farmáře, matka mu brzy zemřela a číst a psát se naučil sám. Ve čtrnácti opustil domov, pracoval jako dřevorubec, lovec a obchodník, až se vypracoval na samotný vrchol. Měl přátele i nepřátele, jeho život je každopádně něčím, co by vás jako čtenáře Forbesu mohlo zajímat. A navíc si doplníte politické i historické znalosti.

7. Politika: Prezidentské volby od Johna Heilemanna a Marka Halperina
Máte rádi seriál Dům z karet? Pak si rozhodně přečtěte Prezidentské volby, které napsali dva političtí reportéři o volbách v roce 2008. Financial Times ji označily za nejlepší politickou knihu v historii.

8. Věda: O původu druhů od Charlese Darwina
O původu druhů byste si měli přečíst, ať už Darwinovu teorii akceptujete, nebo ne. Kniha je jednoduše základním kamenem moderní biologie a způsobila ve vědeckém světě revoluci. I když s teorií evoluce nesouhlasíte, doplníte si tak vzdělání, a pokud v ni věříte, lépe porozumíte tomu, z čeho celá teorie vychází, a můžete tak udělat dojem věcným argumentováním pro nebo proti.

darwin

9. Věda: Stručná historie času od Stephena Hawkinga
Znalosti o vědeckých teoriích vám doplní slavný teoretik fyziky a kosmologie Stephen Hawking. Díky populární knize z roku 1988 pak budete moct mluvit třeba o cestování časem, obecné relativitě nebo o vzniku vesmíru.

10. Věda: Stručná historie téměř všeho od Billa Brysona
Jedním z důvodů, proč je kniha výjimečná, je její autor, který sám není vědec. Stejně jako vy byl pouze zvědavý a rozhodl se, že chce vědě opravdu porozumět. Začal se tak o vědu zajímat, zkoumat ji a napsal o ní knihu, ve které vás rozverným stylem psaní uvede do jejích zákoutí.

11. Filozofie: Umění války od Sun-c’
Tato kniha byla sepsána kolem 5. století před Kristem a sportovní trenéři, právní týmy nebo podniky ji hojně využívají i v dnešní době. Vojenský stratég Sun-c’ vysvětluje, jak vyhrát válku, a každá ze 13 kapitol se věnuje jinému aspektu války. Po letech se ukázalo, že jeho principy jako „poznej sám sebe“ a  „poznej svého nepřítele“ vám pomůžou uspět i v každodenních bojích.

12. Filozofie: Zen a umění údržby motocyklu od Roberta M. Pirsiga
Pirsig způsobil touto knihou v sedmdesátých letech poprask jak na literární, filozofické, tak i na vědecké scéně. Zajímá vás filozofie, ale nechce se vám ji studovat? Tato kniha je potom pro vás „must-read“, Pirsig vám filozofii přiblíží formou románu a cestovního deníku, protože zážitky z cest komentuje a uvádí do souvislosti s metafyzikou. Ta ovlivňuje vypravěče i jeho vztah k synovi a vás ve výsledku obohatí nadčasovými radami, jak žít lepší a naplňující život.

13. Filozofie: Poslední přednáška od Randyho Pausche a Jeffreyho Zaslowa
Když Pausch, profesor počítačové vědy na Carnegie Mellon University, zjistil, že má rakovinu slinivky břišní a že mu zbývá šest měsíců života, udělal slavný projev „The Last Lecture: Really Achieving Your Childhood Dreams“. Ten se virálně rozšířil a Paush jej rozvedl do knihy Poslední přednáška. V té se vtipně a chytře snaží vypořádat s otázkou: „Pokud bychom měli zítra zmizet, co chceme, aby po nás zůstalo?“ a snaží se tak dát svým čtenářům radu, jak žít naplněný život.

14. Umění: Romeo a Julie od Williama Shakespeara
Všichni ten příběh známe, a proto na něj také velmi bohatě odkazuje populární kultura. Kvůli tomu se vyplatí vědět o díle něco víc než jen to, že se hra točí okolo dvou mladých milenců, jejichž rodiny se navzájem nenávidí. Je to jednoduše základní příběh zakázané lásky.

15. Technologie: Steve Jobs od Waltera Isaacsona
Poutavá biografie staví na hlubokých a osobních rozhovorech se Stevem Jobsem a s více než stovkou rodinných příslušníků, přátel a kolegů. Dozvíte se nejen o životě a osobnosti spoluzakladatele firmy Apple, ale díky knize získáte také vnitřní pohled do technologického světa a můžete ostatní oslnit názorem na tohoto slavného muže.

16. Psychologie: Nejste tak chytří, jak si myslíte od Davida McRaneyho
Kniha ukazuje, jak nás psychologické principy každý den ovlivňují, i když to sami nevnímáme. Podle autora se totiž nerozhodujeme racionálně, i když si to myslíme. Takže ať už si kupujete nový telefon nebo se rozhodujete, kterého politika zvolit, David McRaney představuje 48 způsobů, kterými nás vlastní mozek klame.

17. Byznys: Jak získávat přátele a působit na lidi od Dalea Carnegieho
Naučte se, jak jednat s lidmi, jak se stát oblíbenými, buďte vůdčí osobností a zařiďte, aby byli lidé na vaší straně. To vše díky příručce, která je už po desítky let světovým bestsellerem. Máte dvě možnosti, můžete aplikovat příručku na lidi, kteří jsou kolem vás, nebo jim naopak tyto rady světácky předávejte.

18. Byznys: Jak z dobré firmy udělat skvělou od Jima Collinse
Pokud chcete vědět, jak zajistit úspěch vaší společnosti, je tato kniha dělaná přímo pro vás. Prodalo se jí přes tři miliony výtisků, staví na pětiletém zkoumání 28 amerických firem a ukazuje, proč se některé firmy vyhoupnou mezi nejlepší a jiné ztroskotají. Vůbec nevadí, pokud vlastní podnik nemáte, zjistíte totiž, jak funguje manažerská strategie a praxe.

19. Finance: Inteligentní investor od Benjamina Grahama
Inteligentní investor je klasické a důležité dílo, které si musíte přečíst, pokud chcete dosáhnout svých finančních cílů. Knihy už se prodalo víc než milion výtisků a vy díky ní zjistíte, jak funguje svět opravdových investorů. Grahamova filozofie je navíc podávána laickou formou a komentuje ji finanční analytik časopisu Money Jason Zweig, který ji aplikuje na současné tržní podmínky.

Zdroj: Forbes

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací