13.8.2020
O zlatu se teď hodně mluví a píše. Je totiž nejdražší v historii. Některé prognózy předpovídají, že jeho cena dál strmě poroste. Stane se ze zlata opravdu poklad, nebo je to jen finta, jak nalákat lidi k nákupu, aby pak na splasknutí bubliny masivně prodělali, jako tomu bylo u dříve populárních bitcoinů?

Cena zlata se poprvé v historii pohybuje u hranice 2000 amerických dolarů (cca 44 400 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). V letošním roce je nejlépe rostoucí investicí.

"Na začátku ledna se zlato obchodovalo za 1 517 dolarů za troyskou unci, začátkem srpna byla pokořena hranice 2 000 dolarů. Lidé, kteří do zlata na začátku roku či v polovině března investovali, si rozhodně nemohou stěžovat. Během krátké doby zhodnotili své investice v dolarovém vyjádření o více než třetinu. V tomto týdnu cena zlata prochází korekcí, nicméně to neznamená, že se opět nevrátí k růstovému trendu," hodnotí Štěpán Křeček, ekonom společnosti BHS.

Za růstem ceny zlata, která dosahuje historických maxim, stojí především zvýšená poptávka ovlivněná několika faktory. "Růstu napomohly měnové politiky centrálních bank, oslabení dolaru, nárůst geopolitického napětí a minimální výnosy u bezpečných vládních dluhopisů," vysvětluje Lukáš Vokel, analytik Broker Consuting. 

V "normální" době dávají investoři přednost jiným aktivům. Zlato negeneruje úroky či výnosy oproti například dluhopisům, akciím či nemovitostem. "Ale v současné situaci, kdy jsou výnosy u státních dluhopisů minimální, mnohdy jsou reálné výnosy i záporné, investoři vlastnictvím zlata nepřicházejí o úroky, které by obdrželi z držení dluhopisu. To dává prostor k cenovému růstu, který jsme v poslední době mohli vidět," říká Vokel.  

S tím souhlasí i Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management. "Ukazuje se, že zlato je jednou z posledních relativně atraktivních alternativ, kam alokovat volný kapitál. Vzhledem k tomu, že je aktuální globální makroekonomický výhled enormně nejistý a měnová politika prakticky nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování bude v nejbližší době pokračovat, tak by do konce roku mohla cena zlata dál růst," říká Stupavský.

Ani jeden ale nechce spekulovat nad růstem ceny zlata v delším horizontu. Tedy zda se vyplatí, i přes vysokou cenu, zlato nyní nakoupit a za pár let ještě se ziskem prodat. "Do ekonomik se nalilo obrovské množství peněz, takže jsme momentálně v období, kdy můžeme sledovat růst celé řady aktiv. Jak to bude dál, je těžké odhadnout," dodává Vokel. 

Některé odhady růstu cen zlata jsou přitom velmi odvážné, zejména od jeho prodejců. "Investice do zlata zažívají nejlepší období, ale zásadní růst nás teprve čeká. Poptávka po zlatě roste a bude růst dlouhodobě. Kvůli hrozbě koronaviru, tištění peněz, znehodnocování měn a ekonomické krizi bude i jeho cena nadále růst. V příštím roce odhaduji růst ceny zlata ke třem tisícům dolarů za unci, do tří let to bude až osm tisíc dolarů za troyskou unci," říká Pavel Ryba, analytik prodejce investičního zlata Golden Gate CZ.

Celá článek na Aktuálně.cz ZDE

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací