25.5.2022

Aktuálně se hodnota investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) v průběhu středečního evropského rána dne 25.května letošního roku 2022, zhruba v čase 7:00 CET pohybovala ve výši 1861,40 USD za trojskou unci s dosavadním denním oslabením o – 0,2144 % své předchozí ceny. Nicméně dle vyjádření analytiků cena zlata pod tlakem sílícího se amerického dolaru (USD) během posledních 14 dnů poklesla, avšak nyní se již vrátila na téměř stejnou úroveň. Pro srovnání tak lze uvést cenu zlata dne 10.5.2022, zhruba v čase 7:14 CET, kdy byla ve výši 1.862,70 USD za trojskou unci, což odpovídá zhruba dnešní hodnotě. V delším časovém úseku hodnocení ceny zlata pak dle technické analýzy z dat vyplývá, že investiční zlato od začátku letošního roku 2022 posílilo svoji hodnotu o nárůst 1,48 % své ceny, avšak v ročním porovnání ztratilo na hodnotě ve výši – 2,58 % ceny za posledních 52 týdnů.

Druhý rival v ringu a to americký dolar (USD) si prozatím počínal rozhodně výrazně lépe, když jeho směnná hodnota měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, dosáhl na krátko bodového stavu ve výši 105 USD bodů dle tohoto indexu. Následně pod tlakem geopolitické situace a vnitřních ekonomických procesů v USA počal mírněji oslabovat v rozmezí od 104 do 102 USD bodů. Směnná hodnota USD jako historicky velmi vysoká je dle analytiků držena monetární politikou centrální banky FED (Federal Reserve Systém) a to metodou zvyšování úrokových sazeb. Nicméně americký dolar (USD) i přes pokles své směnné hodnoty vůči ostatním hlavním světovým měnám, tak i přesto udržuje USD relativně silnou pozici tak zvaně tvrdé měny, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Aktuálně se tak dne 25.5.2021, zhruba v čase 7:37 CET hodnota USD dle indexu DXY pohybovala ve výši 101,97 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,11 % bodové hodnoty.

Podle tohoto stavu se tak může zdát, že americký dolar (USD) zasadil zlatu v ringu již tvrdé rány a získal tak náskok, avšak dle vyjádření analytiků finančních trhů se specializací na drahé kovy, může tento stav pak nakonec být opakem doposud vypadajícího výsledku tohoto souboje. Výkon amerického dolaru (USD) v posledních dnech ale začalo tak zvaně „něco svědit“, což podpořilo odraz vzácného kovu a došlo tak k obrácení obchodního trendu na komoditním trhu. Investoři se začínají obávat, že pokud bude Federální rezervní systém (FED) jako centrální banka USA neustále řešit inflaci příliš agresivně a zejména pak prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb, může se americká ekonomika dříve či později dostat do recese. V důsledku toho pak nemusí být síla amerického dolaru (USD) ve střednědobém horizontu udržitelná a toto pak bude ten zlomový bod v boji, kdy zlato v budoucích kolech zatláčí americký dolar do kouta v ringu. Dalším faktorem oslabující USD a posilující hodnotu zlata je i přes sankce USA a EU vůči Ruské federaci v souvislosti s vojenskou operací na Ukrajině značné posílení směnné hodnoty ruského rublu (RUB) a předchozí nákupy zlata centrální bankou RF, kdy světoví analytici uváději RUB jako nejvýkonnější měnu světa neboť je z části podložena právě zlatem.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací