6.11.2018

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně stále roste. Zatímco ještě v září byl tento růst na hodnotě 2, 1 %, říjnový růst zaznamenal již růst ve výši 2, 2 %. Alespoň dle odhadu evropského statistického úřadu Eurostat.

Růst inflace v eurozóně je natolik výrazný, že zatímco ještě v dubnu tohoto roku dosahovala inflace hodnoty pouze 1, 3 %, v květnu byla zaznamenána již hodnota ve výši 1, 9 % a nyní je na hodnotě 2, 2 %. Růst inflace je úzce spjat zejména s růstem cen energií, které podražily o více než 10, 5 %. Růst ceny však proběhl také v oblasti potravin, alkoholu či tabáku.

Evropská centrální banka však usiluje o to, aby byla inflace na úrovni maximálně 2 % nebo se pohybovala těsně pod ní. Banka tuto snahu podporuje nákupy dluhopisů a nízkými úrokovými sazbami. V současné době však nákupy v rámci státních dluhopisů již ukončuje.

 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací