12.1.2023

Ve středu dne 11. ledna letošního roku 2023 Český statistický úřad (ČSÚ) reportoval data o výši spotřebitelské inflace jednak za předcházející měsíc tj. za prosinec roku 2022 tak i porovnání měsíce prosinec předcházejícího roku 2021 a zejména pak celkovou roční inflaci loňského roku 2022. Z uvedených dat tak vyplynulo, že měsíční inflace mezi listopadem roku 2022 a prosincem roku 2022 byla nulová a lze tak tvrdit, že spotřebitelské ceny mezi těmi to měsíci v závěru loňského roku byly vyrovnané, avšak celková roční inflace dle dat ČSÚ prokázala roční nárůst spotřebitelských cen o objemu ve výši 15,1 % ročně.

Uvedená data ČSÚ obsahovala i údaje o porovnání výše spotřebitelské inflace mezi měsíci prosinec roku 2021 a 2022, kdy bylo vykázáno navýšení spotřebitelských cen o + 15,8 procenta. Celkově pak spotřebitelská inflace za posledních 12 měsíců byla vykázána ve výši 15,1 % ročně jako změna průměrné cenové hladiny v České republice. Na meziročním zpomalení růstu měly pozitivní vliv nižší ceny automobilů a pohonných hmot a olejů. Naopak nejvíce rostly ceny v oddíle potravin a bydlení. Například mouka zdražila o 42 procent, chleba o 37,6 procenta, polotučné trvanlivé mléko o 55,4 procenta, vejce o 92,4 procenta, cukr o 98,9 procenta. V oddíle bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 140,2 procenta, tuhých paliv o 66,4 procenta a tepla a teplé vody o 28,8 procenta a ceny elektřiny paradoxně v době energetické krize klesly o 21,2 procenta. Podle některých analytiků za poklesem cen elektřiny z části stojí i zásah Vlády ČR se stanovením cenového stropu, avšak mezi odborníky není na tomto zdůvodnění plná shoda.

V současnosti na tyto skutečnosti reagoval mezinárodní devizový trh v rámci forexových obchodů s českou korunou (CZK), kde v průběhu čtvrtečního rána dne 12.ledna letošního roku 2023, kde CZK mírně oslabila, avšak dle finančních stratégů devizového trhu nelze tento drobný pokles vztahovat zcela plně k zveřejněným údajům o stavu inflace v ČR neboť centrální banka Česká národní banka již dlouhodobě intervenuje na tomto trhu s cílem udržet směnnou hodnotu CZK v přiměřené výši a tudíž vyrovnává její případný pokles. Aktuálně se tak česká koruna (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) dne 12.1.2022, zhruba v čase 7:34 CET obchodovala na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši rozpětí kurzu od 24,0067 do 24,0662 CZK za EUR s dosavadním denním oslabením CZK o – 0,01 % kurzu vůči EUR. Naopak česká koruna (CZK) vůči americkému dolaru (USD) posílila a to o + 0,03 % kurzu při stavu kurzu v rozpětí výše od 22,3090 do 22,3580 CZK za USD. Těchto kurzů CZK bylo dosaženo za situace, kdy se globální měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu ve výši 1,0762 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD.

Průměrná míra inflace tak celkově za celý loňský rok 2022 podle dat ČSÚ tak činila 15,1 % ročně a tento objem spotřebitelské inflace je druhý nejvyšší v celé novodobé třicetileté historii samostatné České republiky. Vyšší objem meziroční inflace byl jen v samém počátku vzniku samostatné ČR a to v roce 1993, kdy míra inflace vystoupala až na hodnotu ve výši 20,8 procenta. Za stávající situace na počátku roku 2023 s ohledem na loňský rok 2022, ve kterém zboží zvýšilo své ceny o 16,8 % a ceny služeb vzrostly o 12,3 % podle sdělení paní Pavly Šedivé, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu, hledají finanční stratégové, analytici a ekonomové odpověď na otázku jak se bude inflace vyvíjet v letošním roce 2023. Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka budou obchodníci na začátku roku přeceňovat své produkty, takže je možné, že inflace bude v prvních měsících roku velmi vysoká. „Následně by se situace měla začít zlepšovat a inflace v průběhu roku klesne na jednocifernou úroveň. Stále se však bude pohybovat v násobcích inflačního cíle,“ dodal Křeček, uvedli ekonomičtí zpravodajové.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací