3.1.2023

Vzájemný směnný kurz české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) již v závěru loňského roku 2022 dosáhl své nejsilnější směnné hodnoty za posledních 11 let, kdy v září roku 2011 byla zhruba na stejné výši. Měnový pár EUR/CZK se tak v úterý dne 20.12.2022 obchodoval v kurzu 24,16 CZK za EUR a nejvyšší propad CZK v loňském roce 2022 zaznamenala v únoru a březnu roku 2022 po vojenském konfliktu Ukrajiny a Ruska, kdy kurz byl 25,77 CZK za EUR. Od té doby i s přispěním centrální banky ČR České národní banky formou intervencí CZK vůči EUR  posílila.

Aktuálně se tak česká koruna (CZK) vůči euru (EUR) obchodovala v průběhu evropského úterního rána dne 3.ledna letošního roku 2023, zhruba v čase 7:42 CET na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu v rozpětí výše od 24,1272 do 24,2001 CZK za EUR s dosavadně vyrovnaným denním pohybem obou měn vzájemného posílení či oslabení. Postavení české koruny (CZK) vůči americkému dolaru (USD) bylo v závěru loňského roku 2022 a to 20.12.2022 na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 22,70 CZK za USD a aktuálně dne 3.1.2023, zhruba v čase 7:42 CET se tento měnový pár USD/CZK obchodoval na devizovém trhu v kurzu na hodnotě ve výši 22,7060 CZK za USD s dosavadním denním poklesem CZK o – 0,09 % kurzu vůči USD. Tento aktuální pokles CZK vůči USD podle analytiků makléřských společností souvisí s momentálním globálním posílením amerického dolaru.

V současnosti a to v průběhu evropského úterního dopoledne 3.ledna letošního roku 2023 se směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala na bodovém stavu ve výši 104,54 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,99 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnový pár EUR/USD se tak dne 3.1.2023, zhruba v čase 7:42 CET obchodoval v úzkém rozpětí svého vzájemného směnného kurzu ve výši od 1,0655 do 1,0656 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,09 % kurzu vůči USD. Za této situace pak směnná hodnota české koruny vůči americkému dolaru oslabila a analytici makléřských společností v napojení na finanční stratégy devizového trhu uvádějí, že lze předpokládat další posilování USD v globálním fiančním prostoru a tím se případný pokles CZK vůči USD může prohloubit, avšak zároveň je třeba brát v potaz možný zásah intervencí ČNB k opětovnému posílení CZK.

Nicméně podle finančních analytiků jako třeba pana Martina Gürtlera z Komerční banky je nynější posílení CZK zcela jasné. „České koruně se dařilo, a to bez zjevných kurzotvorných stimulů a za nezajímavého vývoje kurzu eura k dolaru,“ uvedl. „Koruna je tak nejsilnější od zhruba poloviny roku 2011. Silnější už byla pouze v roce 2008, když se před vypuknutím světové finanční krize obchodovala mírně pod 24 Kč/EUR,“ doplnil tento analytik z bankovního sektoru. Avšak názor mezi analytiky bankovního sektoru a obchodně finanční sféry není zcela shodný a rovněž zaznívají názory jako například analytiků pánů Bureše, Čermáka a Rusinka z Patria Finance a ČSOB : „Koruna končí rok mikroskopicky silnější, když se veze na relativně dobré náladě ve střední Evropě. Rok 2022 nakonec pro korunu nebyl tak špatný, neboť se jí podařilo o několik procent posílit. Stalo se tak ale především díky devizovým intervencím ČNB“.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací