11.7.2023

Momentální stav obchodování s jednotnou evropskou měnou euro (EUR) na devizovém trhu ukázal, že v rámci forexových operací se zvýšila směnná hodnota nejen vůči americkému dolaru (USD) ale i například vůči britské libře (GBP) či švýcarskému franku (CHF). Podle analytiků devizových trhů tato situace nastala na základě změny chování investorů, kteří tak projevili vyšší zájem o euro spojený jak se spekulací potencionální růstu směnné hodnoty EUR, tak i jako projev vyšší důvěrou v EUR a to po té, co Evropská centrální banka (ECB) v polovině června opět zvýšila úrokové sazby.

 

 

V průběhu evropského úterního rána dne 11.července letošního roku 2023, zhruba v čase 6:56 CET byla směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči světové rezervní měně amerického dolaru (USD) ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotě 1,1017 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,16 % kurzu vůči USD. V uváděném dni a čase se tak ostatní měnové páry po většinou pohybovaly na vzestupné vlně posilujícího eura, kdy například měnový pár eura (EUR) a britské libry (GBP) se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,8553 GBP za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,02 % kurzu vůči GBP. Dále pak měna euro (EUR) v průběhu úterního evropského rána dne 11.7.2023 posilovala vůči švýcarskému franku (CHF), kdy se tento měnový pár EUR/CHF dosáhl směnného kurzu ve výši 0,974 CHF za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,06 % kurzu vůči CHF.

Současných směnných kurzů bylo dosaženo v rámci forexových operací devizového trhu za situace, kdy americký dolar (USD) jako hlavní světová komoditní měna dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval pokles své hodnoty a dle tohoto indexu DXY v rámci denních pohybů tak ztratil -0,23 % své bodové hodnoty a byl na stavu ve výši 101,74 USD bodů. Tento momentální pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) v globálním rozměru je podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy způsoben jistou investorskou nervózou finančních trhů ohledně dalšího případného zvyšování úrokových sazeb na nadcházejícím jednání centrálních bankéřů USA v rámci plánovaného zasedání klíčového výboru FEDu a to Federálního výboru pro volný trh (FOMC FED – Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém). Právě podle těchto odborníků tak pokles USD z části napomohl růstu směnné hodnoty evropské měny EUR. Jednotná měna euro (EUR) posílila i vůči české koruně (CZK), kdy se tento měnový pár EUR/CZK obchodoval dne 11.7.2023, zhruba v čase 7:36 CET v rozpětí kurzu od 23,8088 do 23,8781 CZK za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,03 % kurzu vůči CZK.

Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy zejména investičních bank, tak na růst směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR) a to nejen vůči USD, ale i ostatní měnám mají vliv dvě základní skutečnosti a to faktický stav reálných ekonomických ukazatelů a to zejména míra inflace v eurozóně a pak pochopitelně současná monetární politika ECB. V minulém týdnu byla zveřejněna data o stavu inflace v eurozóně za červen letošního roku 2023, která tak ukázala další pokles inflačního objemu znehodnocující finanční prostředky a to ve výši 5,5 % meziročně. Současná výše základní úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB) jsou 4 procenta a depozitní sazba dosahuje výše 3,5 % p.a. s tím, že dle vyjádření šéfové ECB paní Christyny Lagardeové bude ECB v zpřísněné monetární politice pokračovat a úrokové sazby ECB se tak již opět zvýší. Na základě těchto skutečností pak finanční experti sice predikují potencionálně možný růst směnné hodnoty EUR, avšak bez dynamického růstu, který je srážen posledním reportingem ekonomických dat, které uvádějí pokles výroby a služeb, nejen v eurozóně, ale i v ostatních zemích Evropské unie.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací